Kategoria : Sociale

 • Me lot në sy i kërkon gruas t’i kthehet në shtëpi, ajo është lodhur me “avazin”

  Marseli ka ftuar bashkëshorten, Nikoletën në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E diela shqiptare”, moderuar nga Ardit Gjebrea, për t’i kërkuar falje për çdo shqetësim që ka i sjellë, pasi e kanë detyruar atë të largohet nga shtëpia së bashku me fëmijët. Marseli rrëfen se e ka njohur...
 • Nëna në kërkim të “princit të kaltër” për vajzën 35-vjeçare, por i ka mbetur “fiksim” vetëm një

  Orjola, 35-vjeçarja nga Tirana, ka ftuar të ëmën, Lumturien në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E diela shqiptare”, moderuar nga Ardit Gjebrea, për t’i kërkuar të mos vazhdojë insistimin që ajo të gjejë njeriun e jetës.  Orjola rrëfen se mëngjesi i saj nis me Lumturien, e cila vazhdon të...
 • Obeziteti ka prekur 44% të vendeve në botë

  Obeziteti po kthehet në një epidemi. Bazuar në raportin global të ushqyerjes për 2016 , mësojmë se 44%  e vendeve në botë përfshirë edhe Shqipërinë ka shifra në rritje të obeziteteti, duke filluar nga fëmijët.  Në sfidë për të ulur masën trupore, krahas dietave, shumë persona i janë drejtuar...
 • Liria e medias e kërcënuar edhe në vende demokratike, Shqipëria renditet …

  “Reporterë pa kufij” prezantoi raportin për lirinë e shtypit 2017. Në të gjithë botën vihet re një përkeqësim i gjendjes së lirisë së shtypit. Shqipëria renditet në këtë raport e 76-a, Kosova e 82-a, Maqedonia e 111-a. Grafika e gazetarëve që humbën jetën gjatë punës – viti 2015-2016 Retorika...
 • Veliaj: Puna flet më shumë se bllokimi, në dy vjet Tirana ka ndryshuar shumë

  Bashkia e Tiranës ka nisur ndërtimin e këndit të 14 të lojërave dhe sheshit rekreativ në Njësinë 5, investim i cili vjen nga kompania “Tring” dhe përfshin module të ndryshme lojërash, ndriçim dhe gjelbërim të zonës. Ky shesh do të shërbejë jo vetëm për argëtimin e fëmijëve, por edhe...
 • E trishtë/ Nëna e vuajtur kërkon fëmijët pranë “Do luftoj për ta deri në fund!”

  Vera Canaj, nga Shkodra, rrëfen se është martuar me shkesi, kur ishte 18 vjeç, edhe pse ajo e dinte që atëherë që bashkëshortit të saj, Pal, i kishte dal nami si pijanec, rrugaç e bixhozxhi. “Për 18 vite nuk kam kaluar asnjëherë mirë, vetëm me dhunë, stres, vuajtje, skamje…...
 • Vajzat “dalin kundër sistemit të baballarëve”, por lidhjen baba-bijë nuk e thyen asnjë mentalitet

  Stelina dhe Irena Doda tregojnë se nuk kanë lidhje gjaku me njëra-tjetrën, por janë vetëm shoqe shkolle. “Para shumë vitesh, kur baballarët tanë ishin 20 vjeç, janë njohur dhe janë bërë shokë shumë të ngushtë. Gjyshja ime ka 5 çuna dhe para se të vdiste i ka lënë amanet...
 • Strategji për të ulur përdorimin e euros

  Frika nga euroizimi i ekonomisë shqiptare ka përfshirë edhe drejtues të lartë të Fondit Monetar Ndërkombëtar. Pier Carlo Padoan, ministër i Ekonomisë dhe Financave në Itali, dhe përgjegjës pranë FMN-së për vendin tonë, Greqinë, Maltën dhe Portugalinë shprehet në një raport se pavarësisht progresive të bëra deri tani, Shqipëria...
 • U njoh në Facebook me një vajzë dhe u rrëmbye pas saj. 7 muaj pa shkuar në shtëpi, motra e tij ka një mesazh: Mos harro që ke një familje!

  Paola ka ftuar vëllain e saj në rubrikën “Ka një mesazh për ty”   në “E diela shqiptare”, moderuar nga Ardit Gjebrea, pasi ai është larguar nga shtëpia që prej muajit Tetor me të fejuarën e tij dhe nuk ka shkuar më t’i takojë. “Jemi rritur në një familje me...
 • Eljona rrëfen historinë e trishtë të jetës së saj, 15 vite pa parë të motrën…

  Eljona na rrëfen historinë e njohjes së prindërve të saj. “Ata janë njohur në spital. Mami ishte me tumor në kokë, por edhe pse u fejuan, u martuan, ajo nuk i tregoi babit që doktori i kishte thënë se kishte vetëm 5 vite jetë, edhe pse ajo jetoi 6...
 • “Gratë munden, gratë ia dalin”

  “Gratë munden, Gratë ia dalin” është fushata sensibilizuese e ndërmarrë nga USAID në Shqipëri, me qëllim fuqizimin e rolit të gruas në vendimarrje dhe arritjen e barazisë gjinore. Për herë të parë, fushata u bazua në një eksperiment social, ku individëve nga mosha dhe gjini të ndryshme pasi iu...
 • Pas shumë vitesh sakrificash, vajzat i rikthejnë buzëqeshjen nënës

  Xhuliana ka ftuar në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E diela shqiptare”, moderuar nga Ardit Gjebrea, dy motrat dhe të ëmën e saj, Eminen. Xhuliana tregon se jeta e saj ka qenë e vështirë, pasi prindërit e saj janë ndarë, por jo ligjërisht, ndërkohë i ati ka krijuar...
 • Motra “përdor” dashurinë e pastër ndaj të vëllait, për ta bërë atë shembullor

  Anxhela, vajza nga Vlora, na tregoi se familja e saj është relativisht e madhe sepse përbëhet nga dy vëllezërit e saj biologjikë, dy vëllezërit, të cilët janë fëmijët e xhaxhait që nuk jeton më dhe prindërit. Anxhela ka ardhur në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E Diela...
 • Surprizë “torture” për Ajetin, test fizik nga trajneri kombëtar i mundjes!

  Pas publicitetit, studio ka ndryshuar dhe Arditi së bashku me Gëzimin do t’i bëjnë një surprizë “torture” Ajetit! Për të zhvilluar këtë surprizë është ftuar, në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E diela shqiptare”, trajneri kombëtar i mundjes greko-romake, Orges Liçaj. Arditi – Çfarë do t’i bëjmë...
 • Ajeti “torturoi” të atin për 5 vite dhe tani kërkon të fitojë besimin e tij

  Kjo është historia e Ajetit, i cili erdhi në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare”, moderuar nga Ardit Gjebrea, pasi dëshiron t’i bëjë një surprizë të atit, Gëzimit, pasi ai ka investuar gjithçka për të, por djali mori rrugën e gabuar. “Unë quhem Ajet, nga qyteti...
 • Aborti me pilula rrezikon vajzat

  Aborti nëpërmjet pilulave pa asnjë konsultë me mjekun obstetër-gjinekolog po njeh rritje. Fenomeni po ndodh kryesisht tek vajzat e reja në rastet e shtatzënisë se padëshirueshme. Mjekët gjinekologë thonë se aborti jashtë spitaleve është i rrezikshëm. Mimoza Keta: “Drejtohen nëpër farmaci neper xhepa që t’i gjejnë këto lloj tabletash...
 • Qeset plastike me lekë, Veliaj: Nismë për të ulur nivelin e ndotjes

  Qeset plastike do të jepen kundrejt pagesës edhe në rrjetin e 7 supermarketeve të tjera. Teksa nënshkroi marrëveshjen kryebashkiaku vlerësoi gatishmërinë që kanë treguar këto kompani për të kontribuar në një qytet më të pastër.  “Kemi probleme të panumërta në një qytet që është ndërtuar për 200 mijë banorë...
 • Denada Toçe: 20 – vjeçarja vendos të kryejë seks me vjehrrin për të kuptuar…

  Gazetari italian i emisionit “Le lene” ka realizuar edhe një intervistë me psikologen Denada Toçe, lidhur me martesën e 13-vjeçares, së cilës familja i kishte gjetur burrë që kur ishte në djep. Sipas Denadës kjo ishte një zgjedhje e familjes që pranon ta martojë vajzën që në moshë të vogël....
 • “Le lene”/ Historia e martesës së 13 – vjeçares nga një fshat i Librazhdit, bujë në mediat italiane

  Historia e një 13- vjeçareje nga një fshat i Librazhdit, të cilës familja i ka gjetur një burrë më të madh se vetja, ka qenë një nga investigimet e transmetuar në emisioni italian “Le Iene”. Margarita është vetëm 13- vjeçe dhe për jetën e saj ka menduar familja duke...
 • Ujërat e zeza dëmtojnë liqenin në Shkodër

  Në Shkodër ujërat e zeza po ndotin liqenin. Specialistet thonë se kjo situatë po sjell dëmtim të biodiversitetit dhe kryesisht të gjallesave ujore. Ndotësit që shkarkojnë në liqenin e Shkodrës nuk janë vetëm shqiptarët ata që kontribuojnë, por edhe Mali i Zi. Bashkia e Shkodrës është e pafuqishme për...
PublicitetEmisione