Kategoria : Sociale

 • Autobusi “Unë mbroj fëmijët”, Klosi prezanton detaje nga ligji i ri 

  Autobuzi me sloganin “Unë mbroj fëmijët” u ndal në Lushnjë. Me Bashkinë e këtij qyteti Ministria e Mirëqenies Sociale nisi bashkëpunimin për ngritjen e Njësisë së Mbrojtjes së Fëmijëve, e cila do të jetë përgjegjëse për ndjekjen e çdo rasti abuzimi, dhune apo rreziku. Blendi Klosi, Ministër i Mirëqenies...
 • “Historia” fetare në klasat e 6 dhe 10, Nikolla: Nuk cënojmë laicitetin e shkollës

  Njohuritë rreth kulturave fetare do të përfshihen në një tekst shkollor  më vete, i cili do t’u shtohet këtë vit klasave të 6 dhe të 10 në arsimin parauniversitar. Projekti do të pilotohet fillimisht në 10 shkolla. Do të jenë mësuesit e historisë apo sociologjisë ata që do të...
 • Papa Françesku përqafon ish prostituta dhe transeksualë, mes tyre dhe shqiptare

  Gjatë dëgjesës jubilare në Sheshin e Shën Pjetrit, Papa Françesku ka pasur një përqafim domethënës, me një grup prej 50 grash ish­ prostituta dhe transeksualë, që vinin nga 10 vende të ndryshme, të cilat kanë përjetuar tragjedinë e prostitucionit pasi kanë qenë viktima të trafikimit. “Edhe gratë e detyruara...
 • Edukimi fetar do të përfshihet në shkolla për të mbajtur të rinjtë larg radikalizmit

  Nxënësit e arsimit parauniversitar do të kenë si pjesë të kurikullave mësimore edhe edukimin fetar. Ky lajm u bë i ditur nga Kryeministri Edi Rama, gjatë aktivitetit artistik për profetin Muhamed. Në gjykimin e kreut të qeverisë terrozimi po përfiton nga padija e të rinjve, ndaj njohja e tyre...
 • Fushata e ndërgjegjësimit për autizmin

  Në vazhdim të muajit të ndërgjegjësimit të Autizmit, 4 gra ambasadore dhe bashkëshortet e ambasadorëve të akredituar me mision diplomatik në vendin tone, të shoqeruara nga zonja e parë e vendit Odeta Nishani kanë vizituar Qendrat Rajonale të Autizmit 1 dhe 2, në kryeqytet. Presidentja Fondacionit “Fëmijët shqiptarë” Liri...
 • Radhë për kartat e shëndetit, në 30 Prill skadon afati i përdorimit të librezës

  Radhët për tu pajisur me kartën e shëndetit vazhdojnë. Në disa raste pritja për marrjen e këtij dokumenti shëndetësor, tejkalon mbi një orë. 30 Prilli është afati i fundit që pacientet mund të përdorin librezat shëndetësore. Pas kësaj date, vizitat tek mjeku do të kryhen vetëm nëpërmjet kartës së...
 • Shkarkohet Drejtoresha e Shtëpisë së Foshnjës në Durrës

  Pas publikimit të rastit të dhunës në Shtëpinë e Foshnjes në Durrës, nga emisioni STOP, në Televizionin Klan, Bashkia e Durrësit ka shkarkuar nga detyra edhe drejtoreshën e këtij institucioni.  “Reagimi i Bashkisë së Durrësit ka qenë i menjëhershëm dhe sot drejtoresha e atij institucioni nuk është më në...
 • Shqiptarët preferojnë emra të huaj për fëmijët

  Emrat tipikë shqiptarë si Teuta, Valbona, Ilir apo Agron, regjistrohen gjithmonë e më rrallë në regjistrat e gjendjes civile, për të mos thënë fare në dy vitet e fundit. Tendenca është t’u vendosësh fëmijëve emra të huaj. Në përzgjedhjen e emrit, prindërit kërkojnë që të jetë i bukur dhe...
 • Bashkia prezanton projektin e ri të sheshit “Skënderbej”: Hapësirë pedonale

  Kjo do të jetë pamja që do të ketë sheshi “Skënderbej” qershorin e ardhshëm kur Bashkia e Tiranës pretendon se do të përmbyll punimet për zbatimin e projektit të ri që pritet të fillojnë qershorin e ketij viti. Një hapësirë totalisht dedikuar këmbësorëve dhe ku 50% e sipërfaqes do...
 • Fëmijët shqiptarë më të lumturit në Europë

  Fëmijët dhe të rinjtë shqiptarë raportojnë se janë me të lumturit në Europë. Një raport i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ka nxjerr në pah se 93% e 11 vjeçarëve shqiptarë  ndihen të lumtur në familje, dhe kanë mbështetjen e prindërve në çdo moment. Edhe pse me rritjen e moshës,...
 • Maratona për Ditën Ndërkombëtare të Autizmit

  Në Shqipëri janë me qindra raste të fëmijëve të prekur nga autizmi, që kërkojnë trajtim të specializuar. Maratona “Vrapojmë për Autizmin”, e organizuar nga Bashkia e Tiranës, mblodhi në qendër të kryeqytetit me dhjetëra qytetarë dhe prindër që kanë fëmijë më çrregullime të tilla. Kreu i Bashkisë, Erion Veliaj, ndërsa...
 • Policët blejnë vezë pashkësh për fëmijët e prekur nga krimi, me paratë e bandave

  Policia ka përdorur para të konfiskuara nga krimi i organizuar për të blerë vezë pashkësh për fëmijët që janë prekur nga krimi. Oficerët e Trafford Manchester, kanë nisur një plan për të viztuar familjet e prekura nga krimi dhe për tu dhuruar atyre, vezët çokollatë të Pashkëve, me të...
 • Mësuesit blinin kredite pa u kualifikuar, Nikolla pezullon 51 agjencitë private

  Shitja e krediteve mësuesve pa qenë të pranishëm në trajnime ka ccuar në pezullimin e aktivitetit të 51 agjencive private. Ministria e Arsimit Lindita Nikolla e ka argumentuar këtë vendim të dikasterit që ajo drejton, si një masë paraprake që lidhet më sigurine e sistemit aktual të kualifikimit. Lindita...
 • Rritet numri i fëmijve që mbajnë syze,OBSH: 75 % e tyre e kalojnë kohën para televizorit

  Adoleshentët dhe fëmijët shqiptarë kalojnë shumë ore në ditë përpara televizorit, dhe kompjuterit. Studimi i bërë publik nga organizata botërore e shëndetësisë, ka nxjerr në pah se 75% e vajzave dhe 73% e djemve 15 – vjeçarë qëndrojnë më shumë se dy orë në ditë duke parë televizor kjo...
 • Adoleshentët shqiptarë larg “veseve”

  Adoleshentet shqiptarë po i largohen gjithmone e me shumë sjelljeve të rrezikshme, sic janë duhani, droga apo marrëdhëniet seksuale në moshe të hershme. Studimi i publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, për 42 vende të Europës, mes të cilëve edhe Shqipëria nxjerr në pah, se të rinjtë shqiptarë janë...
 • MMRS fushatë për promovimin e arsimit profesional

  Shifrat zytare flasiin për 26 mijë vende të lira pune që nuk po u gjenden personat e kualifikuara për t’u punësuar. Për të frenuar këtë fenomen  të ri në një vend ku papunësia është një nga plagët më të mëdha të shoqërisë Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë ka...
 • Kabinet kardiologjie në poliklinikën e specialiteteve

   Kabineti i kardiologjisë  në qendren spitalore Universitare Nënë Tereza nuk do të jetë më i vetmi që ofron ekzaminime të detajuara për ata që vuajnë nga zemra. Provat ushtrimore tapeti, bicikleta apo holter do të mund të behen me rekomandimin e mjekut te familjes edhe në polikliniken qëndrore te...
 • Kënd lojrash në çdo njësi administrative

  23 kopshte të kryeqytetit do të rikonstruktohen, me anë të nismës së Bashkisë “Adopto një kopësht”. Puna ka nisur nga kopështi numër 2 në zonën e 21 Dhjetorit, prej ku kryebashkiaku Veliaj ripërsëriti qëndrimin e tij për ndërtimin e  këndit të lojrave në Koodrat e Liqenit dhe njëherazi bëri...
 • Problemet e recetave me rimbursimin e ilaçeve

  Në analizën vjetore të Fondit të Sigurimeve, Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, ngriti si shqetësim mungesën e koordinimit mes mjekëve të familjes dhe atyre specialistë, kur vjen puna tek përcaktimi i terapive për pacientin. Drejtoresha e Fondit të Sigurimeve Shëndetësore, u ndal tek abuzimi me skemën e ilaçeve të...
 • Danimarka është vendi më i lumtur në botë

  Danimarka është vendi më i lumtur në botë. Në listën e 157 vendeve, Shqipëria renditet e 109 – ta, pas territoreve Palestineze, e ndjekur nga Bangladeshi dhe Sierra Leone.“Raporti i Katërt për Lumturinë në Botë” i OKB – së zbuloi se vendet ku ka më pak pabarazi, janë më...
PublicitetEmisione