Kategoria : Sociale

 • Oferta punësimi në disa sektorë

  Në ditën e dytë të Panairit të Punës, mbi 130 biznese kanë intervistuar qindra qytetarë të moshave të ndryshme, për t’i tërhequr në tregun e punës. Mundësitë që kanë ofruar kanë qenë të shumta, duke filluar nga sektori i telekomunikacionit, turizmit, ndërtimi dhe fasoneria, por ajo që po përballen...
 • 40% e të rriturve në botë të diskriminuar

  40 % e të rriturve në botë janë diskriminuar përgjatë fëmijërisë së tyre. Studimi i kryer nga Organizata “Save the Children” thekson se si pasojë e këtij diskriminimi, miliona fëmijëve në botë iu mohohet aksesi në disa shërbime jetësore. Sa i takon Shqipërisë, studimi sheh me shqetësim arsimimin e...
 • E premtja vjen me shtrëngata shiu

  Gjatë ditës së premte, 29 prill 2016, moti mbi vendin tonë parashikohet të jetë me vranësira të ndërrueshme të shoqëruara me reshje shiu ne formën e shtrëngatës në pjesën veriore dhe qëndrore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim -Juglindje 1-10m/sek. Valëzimi i forcës 4 me lartësi vale 2.0...
 • Rama: Në Shqipëri ka punë, por është sponsorizuar dembelizimi masiv

  Për 3 ditë 130 kompani do të marrin pjesë në Panairin e Punës me 8 mijë oferta pune. Kryeministri Edi Rama tha se janë 31 vende pune që presin profesioniste, teksa theksoi se se mungesa e punonjëseve të kualifikuar është rezultat i dembelizmit masiv. 130 kompani që operojnë në...
 • Hapen tre segmente të Unazës së Vogël

  Afro 2 muaj nga nisja e punimeve, Bashkia e Tiranës hapi tre segmente të Unazës së Vogël në qendër të kryeqytetit. Gjatë inaugurimit, Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj shprehu vendosmërinë për të respektuar standardet në të gjithë investimet që do të kryhen. Veliaj premtoi se në Qershor do të...
 • Moti, rikthehet dëbora

  Edhe gjatë ditës së martë, moti mbi vendin tonë parashikohet të jetë më vranësira të ndërrueshme, me reshje shiu dhe dëbore në zonat malore deri në mesdite. Më pas do të ketë ndërprerje të reshjeve. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim-Veriperëndim me 2-15m/sek. Deti i forcës 5 me...
 • Programi i intershipit në administratë

  U testua për herë të parë vitin e shtuar dhe qeveria mendon se rezultoi i suksesshëm programi i intershipit në administratën publike. Këtë vit Ministria e Rinisë dhe Mirëqenies Sociale ka bashkëpunuar dhe me ministrinë kosovare të diasporës dhe ka vendosur të përfshijë në programin e praktikës së punës...
 • Familja shqiptare me katërnjakë rrezikon dëbimin nga Gjermania

  Autoritetet gjermane nuk e kanë mbyllur “një sy” për familjen shqiptare, e cila lindi katërnjakë në Gjermani , Tetorin e vitit të kaluar. Nëna Oltiana Koçi dhe Babai Vebi Keta, u larguan nga Shqipëria drejt Gjermanisë në Korrik të vitit 2015. Në Tetor, Oltiana përmes ndërhyrjes cezariane solli në...
 • Ulen me 10 gradë temperaturat, mot i paqëndrueshëm deri në 30 Prill

  Rikthehen temperaturat e ulëta, reshjet e shiut dhe era e forta. Deri në fund të prillit çadra nuk duhet të mungojë në çantat tuaja, pasi moti do të jetë i paqëndrueshëm, tipike për stinën e pranverës. Për tre ditë rresht temperaturat do të ulen me 10 gradë, për t’ja...
 • Raporti i OKB: Ulet norma e fertilitetit në Shqipëri, trend edhe në 5 vitet në vazhdim

  Norma e lindshmërisë është në rënie edhe në Shqipëri, ashtu si në pjesën më të madhe të vendeve të Bashkimit Europian. Sipas një raporti të OKB, krahasuar me 10 vitet e shkuara, norma e fertilitetit ka pësuar rënie nga 1.4  që ishte në vitet 90 në 0.7 në vitin...
 • 100 mln lekë në vit për protezat e gjymtyrëve

  100 milionë lekë janë vënë në dispozicion për blerjen e protezave të gjymtyrëve. Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, i ftuar në konferencën dytë ndërkombëtarë të Traumës bëri me dije se tashmë pacientët nuk kanë arsye t’i blejnë këto paisje, pasi do të sigurohen nga shteti. Gjatë punimeve të konferencës,...
 • Nis rikualifikimi urban i Njësisë 9

  Bashkia e Tiranës ka nisur nga puna për rikualifikimin urban në bllokun e pallateve në rrugën “Mine Peza”, në njësinë Numër 9. Fillimisht po punohet për lirimin e hapësirave për lulishte, rrugë dhe trotuare, më pas do vijohet me urbanizimin e zonës, ku në fokus është kthimi në këndë...
 • Ngrihen 28 qendra emergjence për fëmijët

  Të gjitha institucionet e përkujdesjes sociale për fëmijë kanë tashmë brenda tyre një dhomë të veçantë, e cila do të shërbej për strehimin e menjëhershëm të fëmijëve në situatë rruge të konsideruar në risk. Ministri i Mirëqënies, Blendi Klosi, teksa vizitoi një prej këtyre ambienteve në shtëpinë e fëmijës...
 • Bullizmi, fenomen shqetësues tek fëmijët

  Të tallësh shokun apo shoqen gjatë orëve që kalon në shkollë është një problem me përmasa shqetësuese. Fenomeni që quhet bullizëm përjetohet nga 85% e vajzave dhe 74% e djemve në moshën 11 – vjeçare. Studimi kombëtar, i hartuar nga Specialistët e Shëndetit Publik, ka nxjerrë në pah fenomenin...
 • Gara ndërkombëtare e kërcimit me kuaj

  Për herë të parë kryeqytetasit kanë ndjekur nga afër një garë ndërkombëtare të kërcimit me kuaj. Protagonistë të kësaj gare të organizuar nga Federata Shqiptare e Sporteve me Kuaj, në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës dhe Spitalin Amerikan ishin 12 garues profesionit, nga vendi dhe rajoni Federata Shqiptare e...
 • Shtim vizitorësh në plazhin e Durrësit

  Edhe pse na ndajnë edhe pak ditë nga nisja e sezonit turistik, në plazhin e Durrësit nuk ka nisur puna ende për pastrimin e rërës. Frekuentuesit e parë që kanë nisur të marrin rrezet e diellit ngrenë shqetësimin për neglizhencë të autoriteteve lokale. E shtuna ka shënuar shtim të...
 • Vajzat duan të bëjnë qejf në “Coachella 2016”

  Festivali ikonë i muzikës “Coachella” që mbahet në Kaliforni, ka mbledhur në këto ditë shumë nga vajza e famshme të botës së Hollywood-it, që nuk kanë munguar si çdo vit të jenë pjesë e argëtimit të këtij eventi. ◄ Pas Para ► Foto 1 nga 11 Ky i fundit...
 • Klosi: Arsimi profesional garanton punësimin

  Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë ka prezantuar fazën e dytë të fushatës që të rinjtë të zgjedhin arsimin profesional. Gjatë një takimi me sipërmarrës dhe nxënës të shkollës së mesme profesionale “Kristo Isak”, në Berat, Ministri Klosi vuri në dukje shqetësimin për mungesën e punonjësve të kualifikuar Klosi...
 • Shërbim pritës 24 orë për fëmijët e rrugës

  Të gjitha institucionet e Përkujdesit Social do të kenë mundësine e strehimit për fëmijët që do të largohen nga rruga. Ministri i Mirëqënies Sociale bëri apel për këdo që përballet me fëmijë në rrugë të njoftojë, për të mos lejuar shfrytëzimin e tyre. Gjatë 2015, janë identifikuar rreth 1116...
 • Autobusi “Unë mbroj fëmijët”, Klosi prezanton detaje nga ligji i ri 

  Autobuzi me sloganin “Unë mbroj fëmijët” u ndal në Lushnjë. Me Bashkinë e këtij qyteti Ministria e Mirëqenies Sociale nisi bashkëpunimin për ngritjen e Njësisë së Mbrojtjes së Fëmijëve, e cila do të jetë përgjegjëse për ndjekjen e çdo rasti abuzimi, dhune apo rreziku. Blendi Klosi, Ministër i Mirëqenies...
Publicitet
Emisione