Kategoria : Sociale

 • Familja shqiptare me katërnjakë rrezikon dëbimin nga Gjermania

  Autoritetet gjermane nuk e kanë mbyllur “një sy” për familjen shqiptare, e cila lindi katërnjakë në Gjermani , Tetorin e vitit të kaluar. Nëna Oltiana Koçi dhe Babai Vebi Keta, u larguan nga Shqipëria drejt Gjermanisë në Korrik të vitit 2015. Në Tetor, Oltiana përmes ndërhyrjes cezariane solli në...
 • Ulen me 10 gradë temperaturat, mot i paqëndrueshëm deri në 30 Prill

  Rikthehen temperaturat e ulëta, reshjet e shiut dhe era e forta. Deri në fund të prillit çadra nuk duhet të mungojë në çantat tuaja, pasi moti do të jetë i paqëndrueshëm, tipike për stinën e pranverës. Për tre ditë rresht temperaturat do të ulen me 10 gradë, për t’ja...
 • Raporti i OKB: Ulet norma e fertilitetit në Shqipëri, trend edhe në 5 vitet në vazhdim

  Norma e lindshmërisë është në rënie edhe në Shqipëri, ashtu si në pjesën më të madhe të vendeve të Bashkimit Europian. Sipas një raporti të OKB, krahasuar me 10 vitet e shkuara, norma e fertilitetit ka pësuar rënie nga 1.4  që ishte në vitet 90 në 0.7 në vitin...
 • 100 mln lekë në vit për protezat e gjymtyrëve

  100 milionë lekë janë vënë në dispozicion për blerjen e protezave të gjymtyrëve. Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, i ftuar në konferencën dytë ndërkombëtarë të Traumës bëri me dije se tashmë pacientët nuk kanë arsye t’i blejnë këto paisje, pasi do të sigurohen nga shteti. Gjatë punimeve të konferencës,...
 • Nis rikualifikimi urban i Njësisë 9

  Bashkia e Tiranës ka nisur nga puna për rikualifikimin urban në bllokun e pallateve në rrugën “Mine Peza”, në njësinë Numër 9. Fillimisht po punohet për lirimin e hapësirave për lulishte, rrugë dhe trotuare, më pas do vijohet me urbanizimin e zonës, ku në fokus është kthimi në këndë...
 • Ngrihen 28 qendra emergjence për fëmijët

  Të gjitha institucionet e përkujdesjes sociale për fëmijë kanë tashmë brenda tyre një dhomë të veçantë, e cila do të shërbej për strehimin e menjëhershëm të fëmijëve në situatë rruge të konsideruar në risk. Ministri i Mirëqënies, Blendi Klosi, teksa vizitoi një prej këtyre ambienteve në shtëpinë e fëmijës...
 • Bullizmi, fenomen shqetësues tek fëmijët

  Të tallësh shokun apo shoqen gjatë orëve që kalon në shkollë është një problem me përmasa shqetësuese. Fenomeni që quhet bullizëm përjetohet nga 85% e vajzave dhe 74% e djemve në moshën 11 – vjeçare. Studimi kombëtar, i hartuar nga Specialistët e Shëndetit Publik, ka nxjerrë në pah fenomenin...
 • Gara ndërkombëtare e kërcimit me kuaj

  Për herë të parë kryeqytetasit kanë ndjekur nga afër një garë ndërkombëtare të kërcimit me kuaj. Protagonistë të kësaj gare të organizuar nga Federata Shqiptare e Sporteve me Kuaj, në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës dhe Spitalin Amerikan ishin 12 garues profesionit, nga vendi dhe rajoni Federata Shqiptare e...
 • Shtim vizitorësh në plazhin e Durrësit

  Edhe pse na ndajnë edhe pak ditë nga nisja e sezonit turistik, në plazhin e Durrësit nuk ka nisur puna ende për pastrimin e rërës. Frekuentuesit e parë që kanë nisur të marrin rrezet e diellit ngrenë shqetësimin për neglizhencë të autoriteteve lokale. E shtuna ka shënuar shtim të...
 • Vajzat duan të bëjnë qejf në “Coachella 2016”

  Festivali ikonë i muzikës “Coachella” që mbahet në Kaliforni, ka mbledhur në këto ditë shumë nga vajza e famshme të botës së Hollywood-it, që nuk kanë munguar si çdo vit të jenë pjesë e argëtimit të këtij eventi. ◄ Pas Para ► Foto 1 nga 11 Ky i fundit...
 • Klosi: Arsimi profesional garanton punësimin

  Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë ka prezantuar fazën e dytë të fushatës që të rinjtë të zgjedhin arsimin profesional. Gjatë një takimi me sipërmarrës dhe nxënës të shkollës së mesme profesionale “Kristo Isak”, në Berat, Ministri Klosi vuri në dukje shqetësimin për mungesën e punonjësve të kualifikuar Klosi...
 • Shërbim pritës 24 orë për fëmijët e rrugës

  Të gjitha institucionet e Përkujdesit Social do të kenë mundësine e strehimit për fëmijët që do të largohen nga rruga. Ministri i Mirëqënies Sociale bëri apel për këdo që përballet me fëmijë në rrugë të njoftojë, për të mos lejuar shfrytëzimin e tyre. Gjatë 2015, janë identifikuar rreth 1116...
 • Autobusi “Unë mbroj fëmijët”, Klosi prezanton detaje nga ligji i ri 

  Autobuzi me sloganin “Unë mbroj fëmijët” u ndal në Lushnjë. Me Bashkinë e këtij qyteti Ministria e Mirëqenies Sociale nisi bashkëpunimin për ngritjen e Njësisë së Mbrojtjes së Fëmijëve, e cila do të jetë përgjegjëse për ndjekjen e çdo rasti abuzimi, dhune apo rreziku. Blendi Klosi, Ministër i Mirëqenies...
 • “Historia” fetare në klasat e 6 dhe 10, Nikolla: Nuk cënojmë laicitetin e shkollës

  Njohuritë rreth kulturave fetare do të përfshihen në një tekst shkollor  më vete, i cili do t’u shtohet këtë vit klasave të 6 dhe të 10 në arsimin parauniversitar. Projekti do të pilotohet fillimisht në 10 shkolla. Do të jenë mësuesit e historisë apo sociologjisë ata që do të...
 • Papa Françesku përqafon ish prostituta dhe transeksualë, mes tyre dhe shqiptare

  Gjatë dëgjesës jubilare në Sheshin e Shën Pjetrit, Papa Françesku ka pasur një përqafim domethënës, me një grup prej 50 grash ish­ prostituta dhe transeksualë, që vinin nga 10 vende të ndryshme, të cilat kanë përjetuar tragjedinë e prostitucionit pasi kanë qenë viktima të trafikimit. “Edhe gratë e detyruara...
 • Edukimi fetar do të përfshihet në shkolla për të mbajtur të rinjtë larg radikalizmit

  Nxënësit e arsimit parauniversitar do të kenë si pjesë të kurikullave mësimore edhe edukimin fetar. Ky lajm u bë i ditur nga Kryeministri Edi Rama, gjatë aktivitetit artistik për profetin Muhamed. Në gjykimin e kreut të qeverisë terrozimi po përfiton nga padija e të rinjve, ndaj njohja e tyre...
 • Fushata e ndërgjegjësimit për autizmin

  Në vazhdim të muajit të ndërgjegjësimit të Autizmit, 4 gra ambasadore dhe bashkëshortet e ambasadorëve të akredituar me mision diplomatik në vendin tone, të shoqeruara nga zonja e parë e vendit Odeta Nishani kanë vizituar Qendrat Rajonale të Autizmit 1 dhe 2, në kryeqytet. Presidentja Fondacionit “Fëmijët shqiptarë” Liri...
 • Radhë për kartat e shëndetit, në 30 Prill skadon afati i përdorimit të librezës

  Radhët për tu pajisur me kartën e shëndetit vazhdojnë. Në disa raste pritja për marrjen e këtij dokumenti shëndetësor, tejkalon mbi një orë. 30 Prilli është afati i fundit që pacientet mund të përdorin librezat shëndetësore. Pas kësaj date, vizitat tek mjeku do të kryhen vetëm nëpërmjet kartës së...
 • Shkarkohet Drejtoresha e Shtëpisë së Foshnjës në Durrës

  Pas publikimit të rastit të dhunës në Shtëpinë e Foshnjes në Durrës, nga emisioni STOP, në Televizionin Klan, Bashkia e Durrësit ka shkarkuar nga detyra edhe drejtoreshën e këtij institucioni.  “Reagimi i Bashkisë së Durrësit ka qenë i menjëhershëm dhe sot drejtoresha e atij institucioni nuk është më në...
 • Shqiptarët preferojnë emra të huaj për fëmijët

  Emrat tipikë shqiptarë si Teuta, Valbona, Ilir apo Agron, regjistrohen gjithmonë e më rrallë në regjistrat e gjendjes civile, për të mos thënë fare në dy vitet e fundit. Tendenca është t’u vendosësh fëmijëve emra të huaj. Në përzgjedhjen e emrit, prindërit kërkojnë që të jetë i bukur dhe...
Publicitet


Emisione