Kategoria : Sociale

 • Bashkëjetoi 10 vite me një burrë me 5 fëmijë/ Ai thotë se nuk e njeh, e motra nuk e merr dot në shtëpi

  Sot në rubrikën “Shihemi ne Gjyq”, tek “E Diela Shqiptare” që transmetohet në Televizionin Klan, ishin dy motra nga Elbasani. Mejremja, e cila është ndarë pas një bashkëjetese 10-vjeçare, nuk ka ku të qëndrojë dhe ka ftuar të motrën e saj, Merushen, për t’i kërkuar ta marrë në shtëpi....
 • Nëna nuk ka parë prej 7 vitesh fëmijet e saj, por vajza e refuzon ta takojë për një arsye

  Zamira erdhi në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare”, moderuar nga Ardit Gjebrea pasi pas disa ditësh  do të kryejë një ndërhyrje të vështirë dhe dëshiron që të takojë për herë të parë pas 7 vitesh fëmijët e saj dhe tu tregojë se sa i...
 • Elda tallej sepse është mbipeshë. Ajo humbi dashurinë e jetës pasi mamaja e djalit kërcënonte se do “vetëvritej”

  Elda erdhi në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare”, moderuar nga Ardit Gjebrea për shkak se vuan nga një problem që lidhet me shëndetin. Ajo ka ftuar tezen e saj, Etlevën, për të sqaruar një zënkë që ka ndodhur mes Denisës, të bijës së Etlevës...
 • Menaxhimi ndërkufitar i ekosistemeve

  Shqipëria, Kosova dhe Maqedoni janë bërë sëbashku për të menaxhuar ekosistemet ndërkufitare. Marrëveshja u nënshkrua nga tre ministrat e mjedisit,ai i Shqipërisë Lefeter Koka,i Kosovës Ferhat Shala dhe i Maqedonisë Bashkim Ahmeti. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp, Ministri shqiptar Lefter Koka u shpreh se  “Vullneti i përbashkët ka...
 • Video/ Sherri vjehrrë-nuse, gjykata do të vendosë për fatin e Argentinit

  Një javë më parë në emisionin “E Diela Shqiptare” tek rubrika “Ka një mesazh për ty” u trajtua historia e Eglës, një nënë e cila po përballet me divorcin, por frika e saj më e madhe është kujdestaria e djalit të cilën e ka fituar ligjërisht, por pala tjetër...
 • Reportazh/ Vajzat braktisin shkollat për t’u martuar

  Polis Shehu ndodhet 25 kilometra nga Librazhdi. Fshat i varfër më 300 banorë.  Të miturat po braktisin shkollën dhe martohen… duket si rruga e vetme për t’u larguar nga këtu. Dy vajza të klasës së gjashtë dhe njëra e klasës së nëntë sapo janë celebruar. Dy nga ato janë...
 • Mesazhi emocionues i gruas së Dr. Florit për djalin e saj me Sindromën Down

  Këtë të shtunë në “Xing me Ermalin”, që transmetohet në televizionin Klan, ishte e ftuar Blerina Kondi, gruaja e Dr. Florit, i cili humbi jetën rreth 3 vite më parë. Blerina dha mesazhin se Sindroma Down, sindromë nga e cila vuan djali i saj i vogël, nuk është sëmundje....
 • 500 fidanë të rinj në Liqenin e Kasharit

  Bashkia e Tiranës, përmes Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit, ka nisur rehabilitimin e Parkut të Liqenit të Kasharit, ku veç pastrimit dhe mirëmbajtjes së liqenit, po i kushtohet vëmendje edhe pyllëzimit të zonës përreth. Edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, u bë pjesë e aksionit, ku u...
 • Rrëfimi i nënës që vjehrra nuk e lejon të shikojë të birin me kërcënimin “Ti e merr vetëm të vdekur”

  Egla është një nënë e re e cila po përballet me divorcin. Megjithëse nuk e ka harruar dhunën fizike e psikologjike, frika e saj më e madhe është kujdestaria e djalit të cilën e ka fituar ligjërisht por pala tjetër po ia mbajnë larg. Ajo ka vendosur të thërrasë...
 • Histori nga Fushë-Kruja/ Vetëm pas 15 vitesh martesë i dhuron unazën dhe i thotë të dua

  Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” erdhi historia e një çifti, të cilët kanë 15 vite bashkë, kanë dy fëmijë dhe janë shumë të lumtur. Por çifti Florjan dhe Sonila Jaupaj i janë premtuar njëri – tjetrit që fëmijë. Mbas kaq vitesh martesë ai zgjodhi “Ka një mesazh...
 • Pas dy martesave të dështuara të nënës djali ngre dyshime për të tretën, gjykon njerkun

  Jo vetëm prindërit i kushtojnë kujdes fëmijëve, por ndonjëherë këta të fundit kur rriten i mbrojnë prindërit e tyre sidomos djali, nënën. E tillë është edhe historia e Drinit në emisionin “E Diela Shqiptare” në rubrikën “Ka një mesazh për ty”. Mamaja e Drinit nuk ka patur shumë fat...
 • Veliaj në Festivalin “Ritet Pranverore”: Të gjithë bashkë mund të bëjmë gjëra të mrekullueshme

  Nën kujdesin e Bashkisë së Tiranës, Kërraba ishte mikpritësja e radhës e festivalit “Ritet Pranverore”, ku morën pjesë disa grupe folklorike nga trevat shqipfolëse, si dhe i Bio-Fest, me punime artizanale dhe prodhime bujqësore të zonës. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i shoqëruar nga kryetari i Këshillit...
 • Veliaj mirëpret kryetarin e Bashkisë së Firences

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti sot në një takim të veçantë kryetarin e Bashkisë së Firences, Dario Nardella, me të cilin diskutoi mundësinë e rritjes së bashkëpunimit mes dy qyteteve për projekte në çështjet e kulturës, transportit publik, ndriçimit etj. Dy homologët vlerësuan se komuniteti i...
 • Zgjatet me 3 stacione të tjera linja Qendër-Tufinë

  Banorët që jetojnë në Tufinë dhe Shtish-Tufinë, në verilindje të Tiranës, mbulohen me shërbim të transportit urban. Bashkia e Tiranës ka riorganizuar linjën e autobusit në këtë zonë, duke e zgjatur me tre stacione të tjera. Tanimë, autobusët që e mbyllnin shërbimin e tyre në Tufinë, shkojnë deri në...
 • Përurohet qendra e parë e shërbimeve “one-stop-shop” e Ujësjellësit të Tiranës

  Bashkia e Tiranës ka hapur qendrën e re të shërbimeve për Ujësjellës-Kanalizime, sipas modelit one-stop-shop, me qëllim përmirësimin e shërbimit ndaj klientit. Për t’i dhënë fund burokracive dhe vonesave, UKT do të ofrojë për të gjithë qytetarët e Tiranës një qasje të re ndaj cilësisë së shërbimit, jo vetëm...
 • Çfarë la pas Dita e Verës?

  Pse shqiptarët nuk ndryshojnë kurrë! Kryeqyteti u kthye sot në një kazan të vërtetë plehrash. Ngado që të hidhje shikimin vështroje vetëm mbeturina, të cilat ishin hedhur nga “qytetarët” që festuan për disa orë, duke harruar hallet dhe problemet e tyre. Mijëra “qytetarë” të të gjitha moshave kishin pushtuar...
 • Vajza i kërkon të atit të lë duhanin dhe ai ia premton këtë gjë

  Të krijosh familje është një ndër gjërat më të rëndësishme në jetë, por ndonjëherë rrethanat e jetës ndryshojnë rrjedhën e tyre. E tillë është edhe historia e Uedit në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek “E Diela Shqiptare”. Ajo u fejua pa dëshirën e familjes, megjithatë në fund...
 • Nipi fton gjyshen në “Ka një mesazh për ty” për t’i bërë një lojë. Ja reagimi i saj!

  Ndreca ka një gjyshe shumë gazmore dhe e veçantë. Ai erdhi në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare”, moderuar nga Ardit Gjebrea për t’i bërë një surprizë gjyshes së tij të dashur. Gjyshe Bardhe është 87 vjeçe dhe është në një formë të shkëlqyer fizike,...
 • E bija i kërkon ndihmë babait për djalin e saj

  Afrimja ka humbur bashkëshortin shumë vite më parë. Atëherë i kërkuan që dy djemtë e saj t’i çonin në jetimore. 38 vjeçarja tashmë e martuar me një italian, erdhi posaçërisht nga Italia në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare” moderuar nga Ardit Gjebrea për t’i dhënë...
 • Bashkia firmos kartën evropiane për barazi

  Bashkia e Tiranës i bashkohet edhe zyrtarisht nismës për zbatimin e detyrimeve që lindin nga Karta Europiane për Barazi Gjinore, me qëllim arritjen e një jete më të mirë për qytetarët, pavarësisht gjinisë. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe përfaqësuesi i UN Women në Shqipëri, David Saunders,...
PublicitetEmisione