Kategoria : Sociale

 • Ka një mesazh për ty/ “Droga dhe dhuna e vëllait na shkatërroi familjen”

  Dorina ka kaluar një fëmijëri shumë të trishtë për shkak të problemit të vëllait të saj me drogën. Ajo vjen nga qyteti i Lushnjes dhe vazhdon shkollën e lartë në degën e Italishtes në Tiranë. Ajo tregon në studion e “E Diela Shqiptare” në rubrikën “Ka një mesazh për ty”...
 • Veliaj: Përfundojnë punimet për këndin e lojërave në lagjen “Ali Demi”

  Fëmijëve të Tiranës u është shtuar edhe këndi i dhjetë i lodrave, i cili është konceptuar si një hapësirë argëtimi për të gjitha grupmoshat. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, theksoi se projekte të ngjashme do të vijojnë në çdo njësi administrative. “Jam shumë entuziast që hapim këndin...
 • Pensionistët nuk marrin dot ilaçet

  Pensionistët nuk kanë mundur dot të marrin ilaçet e përmuajshme me rimbursim. Shkak është bërë mosnjohja e kartave të shëndetit nga sistemi i recetës elektronike që po aplikohet prej dy ditësh. Në këto kushte ata janë detyruar të nxjerrin karta te reja te shëndetit edhe pse te vjetrat janë...
 • Tahiri i premton zgjidhje banorëve të pallatit me probleme tek Unaza e Re

  Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri dhe Drejtori i ALUZIN-it Artan Lame takuan sot pasdite banorët e një pallati me probleme pronësie në zonën e Unazës së Re në Njësinë 6. Tahiri ka publikuar një status në rrjetin social Facebook ku thotë së 230 familje që ishin peng të një...
 • Nxënëset “hakmerren” me mësuesin e turqishtes, e testojnë për gjuhën shqipe

  Është e vështirë që një klasë e tërë të jetë në një mendje, por kur vjen puna për profesorin, këto nxënëse nuk kanë dyshime. Mësuesi i tyre nuk është si të tjerët. Ada, Adriana, Isara, Silvia dhe Elisa kanë ardhur në programin e “E Diela Shqiptare” në rubrikën “Ka...
 • Ka një mesazh për ty/ Karakteri i ftohtë i nënës e pengon për të realizuar ëndrrat

  Albana, një bullgaro-shqiptare që ka ëndërr të bëhet police erdhi në emisionin “E Diela Shqiptare” në rubrikën “Ka një mesazh për ty” për të thyer murin prej “akulli” që e pengon realizimin e dëshirës së saj. Ajo është 17 vjeçe dhe në familje ka 11 anëtarë, pra një familje...
 • Ingrid Betancourt: Faleminderit Shqipëri

  Dy janë arsyet që Ingrid Betancourt, politikanen dhe aktivisten e të drejtave të njeriut e sollën në Tiranë. Për t’i thënë faleminderit vendit tonë për mikpritjen e më shumë se 2 mijë muxhahedinëve iranianë, ndërsa priten të tjerë të vijnë, dhe për ti takuar ata, disa prej të cilëve...
 • Ka një mesazh për ty / Zakonet e vjetra vrasin për së gjalli. Refuzon të takojë vajzën edhe pas 15 vitesh

  “E Diela Shqiptare” që vjen në ekranin e Televizionit Klan çdo të diel, solli në rubrikën “Ka një mesazh për ty” historinë e një vajze me babain e saj, të cilët kanë humbur 15 vite nga jeta e tyre pa u takuar, për shkak të një zakoni në një...
 • “Korrupsioni në gjykata i ka bllokuar 40 projekte bashkisë, Vettingu i domosdoshëm”

  Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj, ka inspektuar një nga zonat periferike të Tiranës, fshatin Sos në Njësinë Administrative Nr. 2, e cila tashmë është bërë pjesë e qytetit edhe si infrastrukturë rrugore e urbane. Gjatë takimit me banorët e kësaj zonë Veliaj solli në vëmendje se pavarësisht dëshirës dhe...
 • Shqiptari pronar i restorantit luksoz organizon nesër darkë bamirësie

  Ardit Dizdari, menaxheri i përgjithshëm i Southport & Irving një restorant luksoz në Chicago, SHBA do organizojë nesër një darke me pjatat më të njohura të disa kulturave duke krijuar kështu një diversitet në restorantin e tij. Darka me temë ”Unity in Diversity” (Bashkim në Diversitet), do ketë kuzhiniere...
 • Veliaj: Nis puna në linjën e re të autobusit “Materniteti i Ri – ish Fusha e Aviacionit”

  Mijëra banorë të Njësisë Administrative Nr.7, që jetojnë në zonën e ish Fushës së Aviacionit, nuk do u duhet të ecin kilometra në këmbë për të arritur në qendër apo në zona të tjera të Tiranës. Bashkia e Tiranës ka mbajtur premtimin duke plotësuar një kërkesë të hershme të...
 • Të tjera banesa sociale në Shkozë

  Për 6 muaj, 60 familje të komunitetit rom që preken nga projekti i rehabilitimit të Lumit të Tiranës në zonën e Bregut të Lumit, do të sistemohen në banesa të reja. Bashkia e Tiranës, ka nisur punën për ndërtimin e banesave sociale pranë ish – Repartit Ushtarak në Shkozë....
 • Video/ E braktisur nga bashkëshorti bashkë me fëmijën, babai i mbyll derën vajzës: S’kam çfarë të të bëj!

  Shqipëria po kalon një tranzicion të vështirë dhe të rëndë në familje, këtë e tregon edhe rasti i kësaj jave në rubrikën “Shihemi në Gjyq” në të Dielën Shqiptare, transmetuar në televizionin Klan. Valdetja, mes lotësh dhe duke u dridhur, është paraqitur për të kërkuar ndihmën e familjes, pasi...
 • Ka një mesazh për ty/ E moshuara del nga shtëpia 20 vite pas vdekjes së djemve

  Gjyshja e Klevisës ka 20 vjet pa dalë nga shtëpia. Mbesa erdhi rubrikën “ Ka një mesazh për ty” për t’i bërë një kërkesë gjyshes së dashur Merushes, që të vij në programin e “E Diela Shqiptare”. Gjyshja e saj është rritur jetime, por edhe bashkëshorti i saj po...
 • Ka një mesazh për ty/ Binjaku më i madh i jep fjalën vëllait që do të kthehet në shtëpi

  Brandon ka lindur 5 minuta më vonë nga vëllai i tij binjak, ndaj i bindet çdo urdhri të tij. Por këtë herë është ai që ka një kërkesë ndaj e solli atë tek rubrika “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare”. Brandoni është 11 vjeç dhe vjen...
 • Video/ Ka humbur tetë djem, babai i kërkon falje vajzës së vetme për një veprim të para 5 viteve

  Prindërit për fëmijët bëjnë gjithçka duke i plotësuar çdo dëshirë të tyren. Niko është një baba që ka humbur tetë djem dhe e vetmja që i ka mbijetuar është vajza, të cilës s’ia ka thënë kurrë fjalën “Jo”. Por pesë vite më parë ka ndodhur diçka, që solli këtë...
 • Klosi: Rritja e pensioneve nis më 1 Mars

  Tashmë edhe pensionistët e Durrësit do të mund të trajtojnë problemet e tyre në një zyrë të vetme, të ngritur tek Agjensia e re e Sigurimeve në këtë qytet. I pranishëm në inaugurimin e saj, Ministri i Mirëqënies Sociale, Blendi Klosi tha se përmirësimi i shërbimit ndaj qytetarëve të...
 • Rrëfimi i nënës beqare/ Ja si më mashtroi shqiptari, u martua me mua vetëm për të marrë vizën angleze

  Michelle Rawlins, nga Sheffield, ka rrëfyer se si ish-bashkëshorti shqiptar e braktisi në qendrën tregtare, ndërkohë që ajo ishte duke provuar fustanin e dasmës. Tashmë 51-vjeçarja e ka kthyer jetën e saj përmbys dhe është duke e ndarë historinë e saj me gra të tjera për t’i frymëzuar ato të...
 • Veliaj: 10 km rrugë të dedikuara për biçikletat dhe autobusët

  Përmirësimi i infrastrukturës rrugore në akset kryesore të Tiranës dhe rikualifikimi urban i blloqeve të banimit do të jenë në fokusin e Bashkisë së Tiranës edhe për vitin 2017. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, mori pjesë në analizën vjetore të punës së Ndërmarrjes Nr. 2 të Punëtorëve...
 • Receta elektronike ende nuk funksionon

  Edhe pse u tha që nga 1 Shkurti recetat me rimburism do të jepen në mënyrë elektrone, procesi nuk ka filluar ende. Mjeket vazhdojnë të japin receta në letra dhe po ashtu farmacistët vazhdojnë t’i ekzekutojnë ato. Edhe pse sistemi elektron sipas farmacistëve dhe mjekëve është gati, ende nuk...
Publicitet


Emisione