Kategoria : Te fundit

 • Ministrat Gjiknuri e Peleshi dëgjesë në Tepelenë

  Ivestimet në infrastrukturë dhe skemat e mbështjetjes së fermerëve ishin fokusi i ministrave Damian Gjiknuri dhe Niko Peleshi gjatë dëgjesës publike me banorët e Tepelenës. Në kuadër të turit të llogaridhënies së qeverisë, ministri i Infrastrukturës tha se Bypass-i i Tepelenës do të rrisë punësimin në zonë. “Kemi hapur...
 • 134 milionë lekë për Rilindjen e Libohovës

  Me 134 milionë lekë si pjesë e programit të Rilindjes Urbane po ndërhyhet për rehabilitimin e qendrës së Libohovës. Pjesë e projektit që parashikon të prekë 10 mijë metër katrorë sipërfaqe përfshirë dhe ndërhyrjen në pjesën historike të kësaj zone. Drejtimin e projektit e ka marrë përsipër ministrja e...
 • “Gangsterët shqiptarë në Angli mburren me paratë që fitojnë nga kokaina”

  “Gangsterët shqiptarë në Londër publikojnë fotografi duke treguar paratë e shumta që përfitojnë nga shitja e kokainës në kryeqytet”. Kështu e nis shkrimin tabloidi britanik “The Sun”, duke folur për bandën e shqiptarëve në Britani të Madhe. Kjo bandë quhet “Hellbanianz”, thotë “The Sun”, dhe sipas policia angleze është një klanet...
 • Video/ Përfitimet shëndetësore dhe të mirat e qershive

  Qershitë janë nga frutat e kësaj stine, shija e të cilave është e parezistueshme. Sot në emisionin “Kush vjen për drekë”, blogerja e ushqimit Kristi Janku foli pikërisht për to. Në rubrikën e saj “me duart e Kristit” blogerja tregoi për përfitimet dhe të mirat shëndetësore të konsumit të...
 • Talat Xhaferi viziton Beogradin

  Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, ka sjellë porosinë e bashkëpunimit në rajon gjatë një vizite në Serbi. Gjatë takimeve me homologen Maja Gojkovic, ka theksuar se Maqedonia mbështet dialogun me Kosovën dhe afrimin e marrëdhënieve të Shkupit me Beogradin. Kjo vizitë ka zgjuar një interesim të madh...
 • Video/ Si u arratis Mikel Kasa nga gjykata, pamjet e kamerave të sigurisë

  ABC News ka publikuar pamjet e arratisjes nga Gjykata e Vlorës të Mikel Kasës, 28-vjeçari që u dënua me 3.4 vite burg. Në kamerat e sigurisë duket momenti kur Mikel Kasa hipën mbi tavolinë dhe u shpëton policëve të burgjeve të cilët e shoqëronin. Sapo trupa gjykuese dha vendimin...
 •  “Surpriza e padëshiruar”, hap lavastoviljen dhe gjen …

  Një burrë është surprizuar sapo ka hapur lavastoviljen e shtëpisë së tij. Ai është përballur me një gjarpër misri që ishte duke qëndruar tek dera e lavastoviljes. Menjëherë pasi ka parë gjarprin e misrit ai ka thirrur shërbimet e mbrojtjes së zvarranikëve për ta larguar nga banesa e tij...
 • Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka vizitë zyrtare në Izrael

  Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka është duke zhvilluar një vizitë punë në Tel Aviv të Izraelit. Gjatë kësaj vizite ministrja është takuar me homologun e saj, Avigdor Liberman. Xhaçka tha se marrëdhëniet politike mes Shqipërisë dhe Izraelit kanë një rëndësi të veçantë. Ndërsa ministri i Mbrojtjes, Liberman, tha se...
 • Rrëfehet ushtari që tentoi të grabisë bankën: Më refuzuan overdraftin, kisha nevojë për para

  Rrëfehet Olcion Muça, efektivi i ushtrisë, në repartin e Poshnjes në Berat, i cili u arrestua, pasi tentoi të grabiste filialin e një banke në Lushnje rreth orës 16:30 të së martës. Përpara oficerëve të policisë ai ka pranuar krimin duke u justifikuar se kishte nevojë për para. I...
 • Foto/ Kush është Mikel Kasa që u arratis nga Gjykata e Vlorës

  Personi që shikoni në foto është Mikel Kasa, 28-vjeçari që u arratis nga Gjykata e Vlorës ditën e sotme, menjëherë pasi trupa gjykuese dha dënimin me 3.4 vite burg. Mikel Kasa u dënua për pengmarrje, dhe sapo dëgjoi dënimin u largua nga salla e gjyqit duke u hedhur nga...
 • Tragjike në Kavajë, fëmija mbytet në pishinë

  Një fëmijë 8 vjeç është mbytur teksa lahej në pishinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Kavajë, ndërsa trupi i pajetë i të miturit do t’i nënshtrohet ekspertizës mjeko-ligjore. Sipas informacioneve paraprake, fëmijës i është dhënë ndihma e parë, por fatkeqësisht nuk mundi të mbijetonte. Policia ka nisur hetimet...
 • Sot pritet vendimi i Gjykatës për ish-Kryeministrin Gruevski

  Gjykata Themelore e Shkupit pritet të publikojë vendimin ku akuzohet ish-Kryeministri Nikola Gruevski. Procesi për blerjen e ‘Mercedesit’ të blinduar luksoz prej 600 mijë Eurosh përfundoi, dhe përveç Gruevskit u akuzua edhe ish-zv/ministri për prokurime publike në Ministrinë e Brendshme, Gjoko Popovski. Nëse miratohet kërkesa e Speciales, Gruevski mund...
 • Përgjimi origjinal i “Babales”, gazetari Olldashi e dorëzon në Prokurori

  Prokuroria për Krimet e Rënda ka shtënë në dorë audio-përgjimin origjinal të bisedës, që sipas Partisë Demokratike fakton përfshirjen e vëllait të ministrit të Brendshëm në trafikun e drogës. Burime pranë Prokurorisë bënë me dije se ka qenë gazetari Jetmir Olldashi, autori i investigimit gjatë të cilit u realizua...
 • Ligjvënësit evropianë të zhgënjyer nga Zuckerberg

  Themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg u ka kërkuar falje ligjvënësve të BE-së për rolin e kompanisë në skandalin e Cambridge Analytica dhe për lejimin e riprodhimit të lajmeve të rreme  në platformën e Facebook. Zuckerberg kërkoi falje që mjetet e Facebook janë përdorur për të shkaktuar “dëme”. Por dëshmia...
 • Rama takim me kryeparlamentarin Ruçi

  Kryeministri Rama nuk e ka ndryshuar rutinën e takimit çdo të mërkurë me kryeparlamentarin, që nisi kur këtë post e mbante Ilir Meta. Rama dhe Gramoz Ruçi si dhe kryetari i grupit parlamentar Taulant Balla jane takuar për afro 50 minuta në zyrën e kryetarit të Kuvendit. Burime nga...
 • Video/ Kur fiton 1.4 milionë Dollarë dhe të refuzon e dashura

  Ai kishte fituar për herë të parë turneun e golfit “PGA tour” dhe kishte përfituar 1.4 milionë Dollarë, por nuk kishte dhe aq fat për t’i “rrëmbyer” një puthje të dashurës. Pas një interviste të shkurtër në televizion, Aaron Wise iu afrua të dashurës për ta puthur, por kjo...
 • Koment/ Ballkani Perëndimor në BE është iluzion

  BE i përmbahet synimit të anëtarësimit të plotë për vendet e Ballkanit Perëndimor. Këtë e bëri sërish në takimin e nivelit të lartë në Sofje. Christoph Hasselbach kërkon të ndiqet një rrugë tjetër. Argumentimi i Komisionit Evropian tingëllon bindës: “Ose ne eksportojmë stabilitet ose importojmë instabilitet”, e përmbledh rregullisht...
 • Saimir Tahiri kërkon lirinë në Gjykatën e Apelit

  Ashtu siç kishin paralajmëruar, Saimir Tahiri dhe Prokuroria apeluan vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda që e la ish-ministrin në arrest shtëpie. Tahiri kërkon heqjen e masës së sigurisë, ndërsa Prokuroria arrest me burg. Seanca do të zhvillohet në datën 28 Maj në Gykatën...
 • Ekspertët holandezë: Reforma në Drejtësi, “revolucionare” dhe “e guximshme”

  Ambasada shqiptare në Holandë në bashkëpunim me Qendrën për Bashkëpunimin Ligjor Ndërkombëtar (The Center for International Legal Cooperation (CILC) organizuan një tryezë diskutimi me tematikë “Shteti i së drejtës në Shqipëri dhe kontributi Holandez dhe i Bashkimit Evropian”. Në tryezë ishin të ftuar për të shpjegua Reformën në Drejtësi...
 • Emri/ Kapet me kokainë 19-vjeçari

  Nuk kanë shkuar siç duhet “planet” për një 19-vjeçar nga Kurbini. Sipas njoftimit të policisë Kristian Ndoci është vënë në pranga, pasi gjatë një kontrolli fizik të ushtruar nga policia iu gjetën 4 doza lëndë e dyshuar narkotike Kokainë. Mësohet se i riu do e shiste kokainën. Ai akuzohet...
Emisione