Kategoria : Teknologji

 • Kalashnikov prezanton makinat e reja për policinë

  Kalashnikov Concern zbuloi makinat e reja të teknologjisë së lartë dhe motoçikletat e dizenjuara për policinë rrugore të Moskës. Automjetet elektrike u futën në shërbim javën e shkuar. Kjo makinë elektrike, e quajtuar “Ovum” dhe e krijuar nga një prej prodhuesve më të mëdhenj në botë të armëve, Kalashnikov...
 • Google mund të parashikojë vdekjen

  Google ka prekur thuajse çdo aspekt të jetës dixhitale të njerëzve në mbarë globin, nga posta elektronike tek kërkimi, hartat e kalendarët, që do të thotë se ka fare pak gjëra që nuk di për 1.17 miliardë përdoruesit e tij. Tashmë, gjigandi i teknologjisë mund të dijë edhe se...
 • 5 fakte mbi teknologjinë

  Në epokën në të cilën jetojmë është gjithnjë e më e rëndësishme të jemi të informuar rreth teknologjisë. Më poshtë janë listuar 5 fakte që duhet të dini mbi teknologjinë: 1. Një numër gjithnjë e më i madh i CEO-ve të teknologjisë po flasin kundër politikës së administratës Trump...
 • Thirrja e rëndësishme e Microsoft

  Microsoft po i bën thirrje administratës së Trump për të ndryshuar politikën “zero tolerancë” të emigrimit që ndan familjet në kufirin SHBA-Meksisë. Kompania mori një qëndrim të hënën pasi u konsultua për marrëdhëniet e saj të punës me zyrën e Emigracionit dhe Doganës së SHBA, një agjenci që po...
 • Video: Një lagje e tërë me shtëpi 3D 

  E keni menduar ndonjëherë të jetoni në një shtëpi të printuar në 3D? Në Holandë mund ta bëni. Shkencëtarët holandezë nuk u mjaftuan thjesht me një shtëpi 3D. Ata vendosën që për herë të parë në botë të ndërtojnë një lagje ku të gjitha banesat do të jenë të...
 • Facebook kufizon shfaqjen e reklamave të aksesorëve të armëve

  Facebook ka njoftuar se do të vendosë kufizime të reja lidhur me shfaqjen e reklamave për aksesorët e armëve. Gjiganti i rrjeteve sociale, prej kohësh ka ndaluar reklamimin e armëve dhe silenciatorëve tek profilet që përdoren nga persona nën 18 vjeç, por tashmë duke filluar nga e shtuna, atyre...
 • Roboti që parashikon njeriun

  Inteligjenca artificial përmirësohet çdo ditë. Arritjet e fundit janë të jashtëzakonshme thonë shkencëtarët. Tani është prodhuar një sistem i tillë që është në gjendje të parashikojë veprimet njerëzore me disa minuta. Prototipi i këtij roboti është krijuar dhe “edukuar” në Universitetin e Bonit në Gjermani dhe pas disa ditësh...
 • Bie popullariteti i Facebook

  Popullariteti i Facebookut po bie ndjeshëm në gjithë botën, pas skandalit të shitjes së të dhënave të tyre personale. Këtë e konstaton një anketim i agjencisë Reuters dhe universitetit të Oxfordit. 54% e të anketuarve shprehin shqetësim për keqpërdorimin nga gjiganti i rrjeteve sociale të të dhënave të tyre...
 • Bie sërish WhatsApp

  WhatsApp është bllokuar për shumë përdorues sipas raporteve, me probleme që nisën në orën 2 të këtij mëngjesi. 60 % e përdoruesve thanë se kishin probleme, ndërsa 27% thanë se nuk mund të merrnin apo të dërgonin mesazhe. Përdoruesit në Evropë, Afrikë e Jugut, Azi Juglindore dhe Hong Kong...
 • Lajme të mira për përdoruesit e iPhone

  Apple thotë se duhet të ndryshojë parametrat e iPhone për të ndaluar hakerat dhe të tjerët të zhbllokojnë pajisjet pa autorizimin e duhur ligjor. Masa gjithashtu do ta bëjë më të vështirë për policët të hapin aparatet pa autorizim. Megjithatë, Apple mohoi se ndryshimet ishin të dizajnuara për të...
 • Bëni kujdes, mos i lini fëmijët në YouTube

  Disa fëmijë janë tmerruar pasi kanë parë reklama për një film horror në YouTube, ka zbuluar Autoriteti i Standardeve të Reklamimit (ASR). Tre prindër kontaktuan ASR-në pasi fëmijët e tyre panë reklama mbi filmin Insidious. Një reklamë për filmin u shfaq para videos së këngëve nga Frozen dhe udhëzimeve...
 • Amerika “mposht” Kinën

  Superkompjuteri më i shpejtë në botë është amerikan. Rekordi i ri është vendosur nga SHBA pas 5 vitesh që mbahej nga Kina, kundërshtari më i fortë në teknologjinë informatike. Kjo është arritur falë Summit, kompjuteri që në një sekondë është në gjendje të kryejë llogari matematikore, që një kompjuteri...
 • Nuk është paranojë, celulari juaj dëgjon gjithçka që flisni

  Ju nuk jeni paranojak, smartphone juaj me të vërtetë po ju dëgjon, kanë paralajmërojnë ekspertët. Për vite me radhë përdoruesit e smartphone janë ankuar për ndjesinë që iu duket sikur aparati i tyre po regjistron çdo fjalë tyren, madje edhe kur është në xhepin e tyre. Shumë prej përdoruesve...
 • Virusi i Facebook prek 14 milion përdorues

  Një virus në software thotë se miliona përdorues të Facebook mund të kenë publikuar pa dashje informacionet e tyre private, ka paralajmëruar kompania. Virusi ka shkaktuar që postimet e përdoruesve të ndahen me të gjithë ndërkohë që përdoruesit mund të kenë zgjedhur më parë një opsion më të kufizuar,...
 • Facebook konfirmon marrëveshjet për shkëmbimin e të dhënave me kompanitë kineze

  Facebook ka konfirmuar se ka një partneritet për shkëmbimin e të dhënave me kompanitë kineze, përfshirë Huawei. Një kompani e inteligjencës amerikane dha më herët sinjale në lidhje me sigurinë. Marrëveshjet u dhanë firmave kineze qasje në të dhënat e përdoruesve për t’i ndihmuar ata të ndërtojnë “eksperienca” nëpërmjet...
 • Facebook “zhytet” në një tjetër skandal

  Prestigjiozja “New York Times” zbulon një tjetër skandal të Facebook-ut. E përditshmja amerikane shkruan se prej 10 vitesh, rrjeti social më i madh në botë u shpërndan kompanive më të mëdha të prodhimit të celularëve, të dhëna personale të abonentëve të saj, si dhe listën e miqve të tyre....
 • Google lë në baltë Pentagonin/ Kundër biznesit të luftës

  Nuk duam të jemi ndihmës për vdekjen me buton: punonjës të Google protestojnë kundër përdorimit ushtarak të inteligjencës artificiale të droneve nga ana e Pentagonit. Tani kompania amerikane tërhiqet. Gjiganti i teknologjisë, Google, sipas raportimeve në media, do të tërhiqet nga bashkëpunimi me Pentagonin në sferën e inteligjencës artificiale....
 • Përgjysmohet numri i përdoruesve të Facebook tek të rinjtë

  Në shtetet e Bashkuara të Amerikës, Facebook nuk i tërheq më të rinjtë dhe duket se përdoret më shumë nga fëmijët e familjeve me nivel më të ulët jetese. Shifrat konfirmohen nga një analizë e Pew Research Center me titullin: Adoleshentët, mediat sociale dhe teknologjia në vitin 2018. Sondazhi...
 • Telefonave Android u shtohet një opsion i rëndësishëm

  Google ka shtuar në mënyrë sekrete një ‘opsion dallues paniku’ në telefonat Android. Ky opsion do të dallojë kur një virus apo një program spiun i maskuar si aplikacion instalohet në telefon, me qëllim që të dëmtojë pajisjen tuaj. Opsioni “panic mode” dallon kur jeni në vështirësi dhe iu...
 • Rregullorja e BE bllokon faqet amerikane të internetit

  Disa nga faqet e internetit në SHBA janë përkohësisht të padisponueshme në Europë pasi hyrjes në fuqi të rregullave të reja të Bashkimit Evropian për mbrojtjen e të dhënave. Chicago Times dhe LA Times ishin mes faqeve të cilat nuk mund të ishin të disponueshme në shumë vende evropiane....
1 2 3 30
Emisione