Kategoria : Teknologji

 • Makinat fluturuese nuk do t’i shihni më vetëm në filma…

  Makinat fluturuese nuk do jenë më pjesë vetëm e imagjinatës sepse së shpejti do t’i shohim tek lëvizin normalisht. Kompania britanike VRCO ka zbuluar planin që ta bëjë gati një model të tillë në vitin 2020. Sipas The Sun, ky lloj mjeti do të ketë vend vetëm për dy...
 • Epoka e makinave elektrike

  Makina elektrike do të jetë e ardhmja e industrisë së makinave pasi nafta të ketë shteruar në rezervuarët e Tokës. Ritmet e shitjes së kësaj teknologjie po rriten shpejt dhe në krye të listës është Kina. Janë rritur me 63% shitjet në tremujorin e trete të vitit për automjetet...
 • Së shpejti Galaxy S9! Vjen me një ndryshim…

  Samsung pritet që vitin tjetër të lëshojë në treg Galaxy S9, duke i përmirësuar gjënë më të keqe që ka Galaxy S8. S8, i cili doli në fillim të këtij viti, është një pajisje mbresëlënëse, por u vlerësua pak për shkak të sensorit të dobët për gjurmët e gishtërinjve. Sensori...
 • Shkencëtarët nisin mesazh për alienët

  Një grup kërkuesish ka nisur një mesazh në drejtim të Yllit Luyten që ndodhet 12.4 vjet dritë larg nesh. Përgjigja, nëse atje ka jetë, pritet të mbërrijë në më pak se 25 vjet. Mesazhi është dërguar nga METI, që kujdeset për komunikimet e formave të inteligjencës aliene. Gjuha e...
 • WhatsApp/ Opsioni i fundit e ka një të metë

  Përdoruesit e WhatssApp ishin të gëzuar kur morën vesh se do të prezantohej opsioni  ‘Delete for everyone’ (Fshije për të gjithë), duke u dhënë mundësinë që të  fshijnë mesazhet e sikletshme. Por, mesa duket edhe këtij opsioni i është gjetur një e metë. Blogu spanjoll, Android Jefe ka zbuluar...
 • Ky është telefoni i vitit 

  Samsung Galaxy S8 dhe S8 + është zgjedhur telefoni i vitit 2017, në çmimet e Trusted Reviews. Kjo nuk është aspak surprizë, për shklak të risive që ka sjellë kjo pajisje tekonologjike. S8 përmban një dizajn futuristik mahnitës të lakuar, një ekran të pabesueshëm nga skaji në skaj dhe...
 • Disfata e “Snapchat”

  Kompania e “Snapchat” ka humbur rreth 40 milionë dollarë, pasi një nga produktet e tij nuk kapi shitjet e parashikuara. Bëhet fjalë për syzet e quajtura “spectacles”, një projekt që “Snapchat”  e nxori në treg vitin e kaluar. Këto syze, të jepnin mundësinë të filmoje video, duke shtypur  një...
 • Taksitë fluturuese po vijnë

  Kompania Uber tha se ka nënshkruar një marrëveshje me agjencinë amerikane të hapësirës, Nasa për të ndërtuar një flotë taksish fluturuese deri në fund të dekadës. Kompania deklaroi se shpreson të ketë klientin e parë në makinën e re fluturuese deri në vitin 2023, edhe pse ende përballet me...
 • Bie WhatsApp, probleme në të gjithë botën

  Aplikacioni i komunikimit WhatsApp ka rënë për rreth 60 minuta pothuajse në të gjitha shtetet e botës. Aplikacioni ka shfaqur probleme në përdorim dhe ka qenë jashtë funksionit. Përdoruesit nuk mund të merrnin dhe të dërgonin mesazhe. WhatsApp shfaqte një njoftim që lajmëronte për mesazhe të reja, por këto...
 • Përse duhet të bëni kujdes nga Wi-Fi

  Një grup kërkuesish në Tokio kanë demonstruar se viruset mund të shpërndahen shumë shpejt në iPhone nga Wi-Fi dhe të instalojnë aplikacione të infektuara pa dijeninë e përdoruesit të celularit. Detajet mbi këtë kërcënim nuk janë bërë akoma publike, sepse Apple nuk ka pasur kohën e nevojshme për të rregulluar...
 • Facebook redukton fitimet për të forcuar masat e sigurisë

  Facebook tha të mërkurën se shitjet arritën në 10 miliardë dollarë në tremujorin e tretë të këtij viti, gati 50% më shumë se tremujori i njëjtë i një viti më parë, të nxitur nga fuqia e vazhdueshme e produkteve të saj reklamuese. Fitimet e saj u rritën 79% në...
 • Gati për përdoruesit opsioni i shumëpritur i WhatsApp

  WhatsApp hodhi për përdoruesit opsionin më të ri të quajtur ‘Fshije për të gjithë’ (Delete for everyone)këtë të mërkurë. Duke nisur që nga sot përdoruesit e gjigantit komunikativ mund të fshijnë mesazhe që janë dërguar gabimisht drejt një personi ose grupi. Ajo që duhet të bëhet është thjesht të...
 • Opsioni i shumëpritur, si të fshini mesazhet e padëshiruara në WhatsApp

  Përdoruesit e WhatsApp më në fund do të kenë mundësinë që të fshijnë mesazhet e padëshiruara pasi i kanë dërguar. Ky opsion i ri i aplikacionit më popullor të mesazheve ju lejon që t’i fshini gjithë mesazhet brenda 7 minutave nga koha e dërgimit. Bëhet fjalë për mesazhet që...
 • Twitter ndalon reklamat nga mediat shtetërore ruse

  Twitter ka ndaluar reklamat nga llogaritë e mediave shtetërore ruse, Russian Today (RT) dhe Sputnik, duke cituar agjencinë e inteligjencës së SHBA-së, se këto media kanë ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së vitin e kaluar. Rrjeti social me bazë në San Francisko, tha në një deklaratë se ndërhyrja në...
 • Robotë në vend të kirurgëve? Flasin ekspertët

  Disa studime të publikuara kohët e fundit kanë treguar se përdorimi i robotëve në kirurgji nuk redukton efektet anësore ose të përmirësojë shëndetin e pacientit krahasuar me operacionet e kryera nga vetë kirurgu. Gjithashtu, kirurgjia robotike zgjat më shumë dhe është më e shtrenjtë. Për 15 vjet robotët janë përdorur...
 • WhatsApp sjell ndryshimin për video-telefonatat

  WhatsApp po punon për një opsion të ri që do ta bëjë më interesant komunikimin tuaj me miqtë. Aplikacioni me miliona përdorues në të gjithë botën po planifikon të prezantojë një opsion shtesë që iu lejon të bëni video telefonata në grup. WhatsApp do të bëjë të mundur që...
 • WhatsApp së shpejti me një shërbim të ri

  WhatsApp ka lajmëruar që së shpejti do t’u mundësoj përdoruesve të kësaj platforme që të shpërndajnë lokacionin. Gjithashtu është thënë që edhe ky informacion, si gjithë të tjerët, do të jetë i mbrojtur, i enkriptuar respektivisht. Përdoruesit do të kenë mundësi që të zgjedhin se sa gjatë duan që...
 • Mënyra më e shpejtë dhe më e mirë për të karikuar iPhone

  Ka mundësi që deri tani të keni vepruar gabim për mënyrën se si karikoni iPhonin tuaj. Business Insider sjell një tjetër metodë në mënyrë që celulari juaj të karikohet shumë më shpejt. 1. Vëreni iPhone në ‘airplane mode’ 2. Përdorni karikuesin e iPad në vend të atij për iPhone...
 • Futboll me robotë

  Në Universitetin Notre Dame, në Indiana, futbolli amerikan është i shenjtë. Çdo student në kampus është ose tifoz i skuadrës së futbollit, ose pjesë e saj. Por për këtë grup studentësh të inxhinierisë, të shohësh një ndeshje të thjeshtë futbolli, nuk është aq argëtuese. Për këtë arsye, ata kanë...
 • Një lojë e frikshme është duke qarkulluar në Facebook

  Një lojë e frikshme si ajo e ‘Balenës Blu’ po përhapet kohët e fundit në Facebook. “Sfida 48 orëshe” kërkon që adoleshentët të zhduken për të përhapur panik mes prindërve. Përdoruesit janë të udhëzuar që të largohen dhe të ndërpresin të gjitha kontaktet për dy ditë. Përdoruesit më të...
1 2 3 25
Publicitet
Emisione