Kombëtarja italiane në “Ditën e gjykimit”

Duhet të përmbyse humbjen e parë me Suedinë

Është dita e gjykimit, është dita e Itali – Suedi. Ndeshja vlen kualifikimin për në botërorin e Rusisë. Presion i lartë tek italianët që duket se më shumë se tek aftësitë e tyre në fushën e lojës, besim kanë tek 65 mijë tifozët e “San Siros”, nga të cilët trajneri Ventura kërkoi të marrin për dorë skuadrën e ta çojnë në botëror.

Italianët i janë dorëzuar fatit pas humbjes në përballjen e 4 ditëve më parë. Italianët shpresojnë shumë që stadiumi tu sjellë fat pasi luajnë në qytetin e  Milano për të 57 herë. 37 fitore, 17 barazime dhe dy humbje ne ndeshjet e luajtura më parë, ndërsa pikërisht në stadiumin Meazza, ka 22 fitore.

Tensioni i lartë në seancën stërvitore në Apiano Gentile nuk mund të fshihej as nga mjegulla e Milanos. E shpreh qartë edhe kapiteni bufon

Është një moment me tension të lartë që është i paevitueshëm duke pasur parasysh se luhet për finalen e botërorit si dhe tregon ndjenjën e përgjegjësisë që secili nga de duhet të tregojë”.

 Duhet të përmbyset humbja në Solna, dhe pikërisht përgjegjësia e bën Bonuccin të luajë me një maskë mbrojtëse, pasi theu hundën në përballjen e parë. Italisë i duhet ekipi më i mirë i mundshëm dhe loja në san siro sipas trainerit ventura duhet të ketë tre elementë të rëndësishëm

“Taktika është e rëndësishme, por nuk mjafton. As zemra në fushë nuk mjafton, madje as vendosmëria. Po të bëhen bashkë të treja suksesi është i garantuar”.

Gjithçka ose asgjë është titulli i parë i Gazzetta dello Sport që ia drejton mesazhin trainerit ventura duke e konsideruar apokalips moskualifikimin.

Do të kalojmë ne në finale, hapet “Corriere dello Sport”, ndërsa “Tutto Sport” fton të gjithë të mbajnë frymën duke shpresuar që azzurrët të shkojnë në Moskë.

Tv Klan

Kategori
SportTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*