Ky ilaç rigjeneron dhëmbët e prishur dhe të thyer

Shkencëtarët kanë zbuluar se një medikament për Alzheimerin rigjeneron dhëmbët! Hulumtuesit nga King’s College në Londër kanë gjetur se medikamenti i quajtur Tideglusib, që u jepet pacientëve me Alzheimer, aktivizon qelizat burimore në qendër të dhëmbit të dëmtuar dhe përshpejton shërimin e të çarave të vogla dhe vrimave.

Dhëmbët kanë aftësinë për t’u vetërigjeneruar, por nuk mund ta bëjnë këtë kur ai është i thyer në thellësi dhe kështu lë vetëm një shtresë të hollë mbrojtjeje. Medikamenti stimulon procesin e rigjenerimit natyror për të mbyllur më shumë vrima të mëdha.

“Pothuajse çdo person në planet ka një dhëmb të thyer. U përpoqëm qëllimisht të krijonim diçka shumë të thjeshtë, shumë të shpejtë dhe me kosto minimale”, tha profesori Paul Sharpe, drejtuesi i studimit.

Megjithatë, nuk është ende e provuar nëse medikamenti mund të rimbjellë dhëmbët e njeriut./tvklan.al

Kategori
ShendetTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*