Ndalohet anija me 10 ton kanabis

Në pranga 6 sirianë, shkëmbyen zjarr me forcat greke

Një sasi rekord prej rreth 10 ton hashash u sekuestrua nga policia greke pranë brigjeve të Kretës, në një anije që ishte nisur nga Siria. Në pranga ranë 6 trafikantë sirianë, të cilët shkëmbyen zjarr me forcat detare greke.

Ata u pikasën teksa lundronin rreth 50 milje detare larg brigjeve jugore të ishullit. Anija me mbishkrimin “Andreas” me flamurin e Tanzanisë dhe sipas mediave greke po lundronte në drejtim të ishullit të Maltës.

Droga kishte si destinacion tregun europian. Mjeti lundrues u pikas nga radarët e një nëndetëseje greke. Pas marrjes së njoftimit, forcat detare greke iu drejtuan anijes së ngarkuar me lëndë narkotike.

Ata u përballën me të shtënat me armë të 6 sirianëve që ndodheshin në bordin e anijes. Por pas shkëmbimit të zjarrit, forcat greke arritën tu vinin prangat, ndërsa  anija u dërgua në portin e Agia Galinit në Kretë.

/Tv Klan

Kategori
RajoniTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*