OPINION – DIKTATORI!

Emision: 12.04.2017


Dossier

Kategori
OPINION
1 Koment
 • gjoni
  14 Prill 2017 at 01:50
  Përgjigju

  O Blendi e degjova me vemendje te gjitha materialet e pregaditura nga ju dhe me shume te drejte i kishit renditur megjithese per mua nuk ishin aq shume te panjohura pasi e kam jetuar e perjetuar qe ne vitin 1967 kur kam nisu te mbaj mend,
  Nje pyetje kisha per te bere
  Zhvillimi i materies nuk ka kuptim dhe nuk realizohet pa luften midis dy aneve te kunderta
  Tani ju i numeruat te gjitha te zezat Enver Hoxhes
  Pyetja ime eshte ky njeri kishte ndonje gje pozitive per 40 vjet qe drejtoj pushtetin apo asgje fare.
  Une te them te drejten jam i djathte nga bindjet dhe skam qene kurre anetare i Partise Punes por nenvleftesimi i arritjeve te kujdo qofte i majte apo i djathte eshte nje gabim i madh per ju qe i komentoni dhe i dekomentoni.
  le te numrojme vetem disa nga ato qe aji me qeverine e tij ka bere dhe me jepni te drejte nese jane te verteta
  1. Shqiperia ne 1944 ka qene me nje popullsi prej 800000 vete, ne 1985 e la me 4.200 000 vete ku sot eshte vetem me 2700000 vete
  2. Nje popullsi rreth 95% qe dinin te shkruanin dhe te lexonin, nga keta 90$ me tetevjeqare, 79% te mesme dhe 30$ me shkolle te larte
  3 Nje mjeksi te pregaditur mjaft mire me mjek, infermjere, dhe me nje sherbim mjaft te mire dhe human dhe nje teknologji mesatare, pa side , pa kolere, pa droge, dhe shume e shume semundje te tjera qe ju i dini me mire
  4. Nje shqiperi te varfer deri ne palce por me drite elektrike qe ne 1970 ku edhe sot Shqiperia jeton me po ato hidrocentrale qe ka lene aji,
  5, Nje shqiperi pa awsnje lek ne Banken e Shqiperise por pa asnje borgj te huaj.
  6. Nje qetesi apsolute ku nuk kemi pas degjuar se q,,, i biri te amen, Babai vajzen dhe vellaj motren. Ku i biri vret babain, vellai motren motra nenen, ku njerzit vrriten si qen rrugeve, ku tritoli shkaterron makina e jete njerzish, ku bregu i detit i nxjerr te rinjte ne breg te lidhur si qen, ku vendi i ndare ne principata ku njerzit terrorizohen dhe zhduken ku kriminelet vrasin ne mes te dites dhe lihen te lire ku jeta dhe vdekja jane aq prane njera tjetres sa vetem ne Shqiperi
  A do ishte mire qe krahas diktatit te tij te ja rendisnit edhe keto apo me teper se sa rendita une djallit aq te zi qe e bete ju.
  Mendoni se do vije nje dite qe edhe aji te radhitet ne rrjesht me kryetaret e tjere te Shtetit Shqiptare dhe ju me librin dhe emisionin tuaj te ndiheni i manget se nuk ma lejon intelekti juaj te perdor ndonje fjale tjeter,
  Uroj qe te mos merret komenti im si nje tekst i nje nostalgjiku te se kaluares pasi nuk i perkas atij krahu
  Kind Regards
  gjoni

 • Përgjigju

  *

  *