Rriten çmimet e ushqimeve

Pas një frike të madhe që pushtoi tregjet në Shqipëri, inflacioni është rikthyer në trendin rritës. Në muajin dhjetor ai shënoi vlerën më të lartë në dy vitet e fundit.

Çmimet në këtë periudhë u rritën me 2.2%. Sipas Institutit të Statistikave, efektin më të madh në këtë ngritjen e kësaj vlere e patën çmimet e ushqimeve, të pasuara edhe nga një rritje sezonale e kërkesës për këto produkte si pasojë e festave.

Gjithsesi vlera e inflacionit vijon të jetë poshtë projeksioneve të Bankës së Shqipërisë, e cila përcakton 3% si shifrën optimale për vendin. Kjo tregon se kërkesa për konsum dhe prirjet drejt kursimit janë akoma të pranishme.

Në tre muajt e parë të vitit që lamë pas, Shqipëria rrezikoi të prekte deflacionin, i cili u ndikua edhe nga çmimet e ulëta që përfshinë tregjet në eurozonë.

Edhe sot shumë degë të industrisë nxjerrëse në vend, vijojnë të kenë fitime në rënie për shkak të kësaj dukurie që përfshiu tregjet globale./ TV KLAN

Kategori
EkonomiLajmet KryesoreTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*

Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...