Rritet numri i “shefeve” në Shqipëri

Në Shqipëri ka filluar të dëgjohet më shpesh fjala shefe. Këtë e vërteton edhe anketimi i Komisionit Evropian për kushtet e punës për vitin 2015.

40 përqind e shefave në vendin tonë janë femra ndërsa 60 përqind meshkuj. Jemi pothuajse në të njëjtat nivele si Maqedonia, Serbia dhe Italia. Vendin e parë e zë Suedia e ndjekur nga Finlanda dhe Estonia.

Burrat vazhdojnë të dominojnë në Turqi ku rreth 90 përqind e shefave janë meshkuj. Ndër vendet e Bashkimit Evropian më patriarkalë janë Greqia dhe Gjermania.
Të dhënat e raportit tregojnë se është bërë progres në rolin e gruas në shoqëri edhe pse me hapa të vegjël.

Sipas profesioneve, në shërbim dhe shitje, punonjësit raportojnë më shumë shefe femra (46%). Kjo pasohet nga profesionistët (44%) dhe punëtorët në profesionet elementare (39%).

Në anën tjetër, pjesa më e madhe (mbi 70%) e menaxherëve, punonjësve të bujqësisë, makinerive, dhe punëtorëve artizanale nuk kanë preferuar ti ndryshojnë shefat e tyre që vazhdojnë të jenë meshkuj./ tvklan.al

Kategori
SocialeTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...