Sa herë në muaj duhet t’i lajmë xhinset

Xhinset duhen larë një herë në gjashtë muaj. Kjo është këshilla e themeluesit David Hieatt në mënyre që xhinset tona të kenë një jetëgjatësi më të madhe.

Kur e dëgjon të duhet qesharake, por rezultatet sipas Hieatt mund t`i shihni pasi ta keni vënë në zbatim këtë këshillë.

Sipas tij, ka njerëz të cilët i vendosin në frigorifer xhinset e tyre e ndërsa një pjesë tjetër i nxjerrin të ajrosen në ajër të pastë, shkruan Shije.

Duke përdorur këto metoda ato i lajnë xhinset e tyre gjithmonë e më rrallë. Mikrobiologët e mbështesin këtë mendim të Hieatt dhe sipas tyre kjo nuk sjell asgjë nisur nga perspektiva e shëndetit.

Edhe nëse keni qenë në spital dhe ju ka shqetësuar ideja se xhinset tuaja duhen larë për shkak të aromës apo sepse mund të kenë marrë mikro­organizma, sërish mos u shqetësoni.

 

Kategori
LifestyleTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*