Serbia nuk i bindet “Sekretariatit të Energjisë”

Edhe pse kishte afat deri në fund të 2016 -ës për t’i dhënë pavarësinë Operatorit të Transmetitmit të Kosovës, Serbia nuk ka bërë asgjë në këtë drejtim. Ky veprim vijon të mbajë peng projektin 75 milionë euro të linjës së interkonjeksionit 400 kv Shqipëri – Kosovë.

Me anë të këtij vendimi, Sekretariati i Energjisë hapi një çështje kundër Beogradit, ku i kërkoi në mënyrë të menjëherëshme zhbllokimin e linjës. Deri tani, Beogradi zyrtar nuk ka marrë asnjë hap.

Burime pranë Ministrisë së Energjisë thonë për Televizionin Klan se në mbledhjen më të afërt të Këshillit të Ministrave, që janë anëtarë të Komunitetit të Energjisë, Serbisë do t’i hiqet e drejta e votës.

Nëse ajo vijon të mos zbatojë vendimin e Sekretaritatit, hapi i dytë që do të merret kundër saj është heqja e fondeve që merr si ndihmë në fushën e energjisë dhe nëse sërish nuk vepron, masa më e madhe penalizuese do të jetë përjashtimi nga Sekretariati.

Çdo vit, si Kosova dhe Shqipëria, humbin 1 milionë euro vetëm nga pagesat që duhet të jepnin kompanitë të cilat do të përdorin këtë linjë, ndërsa një faturë e pallogaritshme është edhe siguria energjitike e dy vendeve.

Tv Klan

Kategori
EkonomiLajmet KryesoreTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...