Shëroni çdo sëmundje duke fërkuar gishtat e dorës për 60 sekonda

Gishti i madh

Masazhi i gishtit të madh për 60 sekonda ndihmon zemrën dhe mushkëritë. Kjo mund të ndihmojë në shërimin e një ftohjeje. Gjithashtu mund të ndihmojë me çështjet e zemrës, në mënyrë figurative dhe fjalë për fjalë.

Gishtii tregues

Fërkimi i gishtit tregues për 60 sekonda ndihmon në lehtësimin e problemeve me stomakun dhe zorrës së trashë. Nëse vuani nga diarreja, kapsllëku, urthi ose çështje të ngjashme, ky është udhëzuesi juaj për shërim.

Gishti i mesëm

Gishti i mesëm është i lidhur me pagjumësinë dhe qetësi mendore. Në qoftë se qëndroni deri vonë natën zgjuar dhe nuk mund të flini, fërkoni gishtin e mesëm për 60 sekonda. Kjo do t’ju ndihmojë të qetësoheni.

Gishti i unazës

Fërkimi i gishtit të unazës do t’ju ndihmojë të keni nyje të shëndetshme limfatike. Sistemi limfatik është përgjegjës për lëvizjen e toksicitetit në trupin tuaj nëpërmjet organeve që veprojnë si filtra.

Gishti i vogël

Nëse keni një dhimbje fyti që nuk po ju liron, provoni të fërkoni gishtin tuaj të vogël për një minutë. Gishtat dhe shuplakat tuaja janë të lidhura me nervat dhe fërkimi do t’i qetësonte ato. Ndihmon gjithashtu në lehtësimin e dhimbjeve të shpinës./tvklan.al

 

 

Kategori
ShendetTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...