Shuhet ish-kampioni i boksit, Todi Janku

U shua në moshën 87-vjeçare ish-kampioni i boksit Todi Janku. Ai zhvilloi karrierën e tij në vitet 50’-60’ duke patur më shumë se 80 duele në Shqipëri dhe jashtë saj. Todi Janku përfaqësoi ekipin e Tiranës ku u shpall për 12 vite radhazi kampion kombëtar.

Pas largimit nga ringu u bë trajner i ekipit të të rriturve te bardheblutë. Ai vlerësohet si boksieri më i mirë shqiptar i të gjitha kohërave. Todi Janku kishte disa vlerësime shtetërore dhe sportive./ TV KLAN

Kategori
Lajmet KryesoreSportTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*