Skandali/ Lejuan mishin e kalbur në treg, pranga dhjetëra zyrtarëve

Dy kompanitë më të mëdha të paketimit të mishit në Brazil do hetohen nga policia si dhe dhjetëra urdhra arresti janë lëshuar për zyrtarët e vendit. Drejtuesit e kompanive kanë korruptuar inspektorët në mënyrë që ata të lejonin mbajtjen në treg të mishit të skaduar dhe jashtë çdo standardi për tregtim.

Ministri i Bujqësisë Blairo Maggi, tha se do të takohet ditën e hënë me përfaqësues të industrisë së mishit në Europë, pasi hetuesit thanë se një pjesë e mishit është eksportuar atje, por edhe në shtete të tjera.

Autoritetet thanë se ky është një skandal i madh për vendin lidhur me imazhin ndërkombëtar të sektorit të agrobiznesit dhe do të jetë  një goditje e rëndë për ekonominë. Brazili prej disa vitesh nuk po rimëkëmbet që prej recensionit  që përfshiu vendin.

Hetuesi Mauricio Moscardi Grillo, gjatë një konference për shtyp tha se, të dyja kompanitë e paketimit të mishit kanë përdorur kimikate për të përmirësuar pamjen dhe erën e mish të skaduar.

Gjithashtu abuzimi ka qenë edhe në formën tjetër, ku mishi i shëndetshëm është përzier me atë të skaduarin për tu shitur për konsumatorët./tvklan.al

 

Kategori
BotaTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...