Spiro Leka, trajner basketbolli në Serie A

Spiro Leka është emëruar trajneri i skuadërs së basketbolli të Pesaro në Serie A italiane, duke u bërë i pari shqiptar që drejton në një nivel të tillë. Ish-basketbollisti, i cili luajti me Partizanin në vitet 80’ po bën hapin e madh në karrierën e tij.

Jam i shqetësuar, por jam edhe i nderuar për detyrën dhe jam gati të përpiqem deri në fund”, tha 52-vjeçari për mediat italiane.

Pesaro është një situatë të vështirë, pasi po lufton për mbijetesën. Spiro Leka jeton prej 1992 në Itali ku ka stërvitur në liga më të ulëta dhe si ndihmës në Serie A dhe ambientin e në Pesaro e njeh mirë.

Leka ka edhe besimin e drejtuesve që e menduan si të duhurin për të zëvendësuar Piero Bucchi. Në kampionatin italian të basketbollit luajnë edhe shqiptarë, si Franko Bushati te Brescia në Serie A, apo Klaudio Ndoja te Bologna në Serie A2.

Kategori
SportTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...