Sulmi ndaj ekipit të Borussia Dortmund, çfarë ndodhi të martën

Pas shpërthimeve në autobusin e ekipit të Borussia Dortmund, të ndodhur mbrëmjen e së martës mund të qëndrojnë ekstremistë islamikë.

Sipas BBC, kjo është një ndër pistat në të cilat po heton aktualisht policia gjermane.

Shkak është bërë një letër e gjetur në afërsi të vendngjarjes, ku përmendet sulmi në tregun e Krishtlindjes në Berlin dhe ndërhyrjet ushtarake në Siri.

Ende nuk dihet nëse letra është e vërtetë.

I lënduar nga kjo ngjarje mbeti futbollisti Marc Barta, i cili iu nënshtrua një ndërhyrjeje pasi theu një kockë të dorës. Pjesa tjetër e ekipit nuk pësoi dëmtime.

Sipas gazetës gjermane “Suddeutsche Zeitung”, letra niste me frazën “në emër të Allahut”, ndërsa përmendej përdorimi i Tornado -ve gjermanë në koalicionin që lufton të ashtuquajturin Shteti Islamik.

Prokurori federal gjerman, i cili mer zakonisht përsipër krime që lidhen me terrorizmin do të hetojë edhe ngjarjen në fjalë.

Por çfarë ndodhi një natë më parë?

Ekipi i Borussia Dortmund ishin rrugës për të luajtur çerekfinalen e Champions League në shtëpinë e tyre kundër Monaco, kur ndodhën tre shpërthime eksplozivi në autobusin me të cilin udhëtonin.

Ngjarja ndodhi në Hoechsten jashtë qytetit, rreth orës 19:00.

Të dhënat e para flisnin për një sulm të rëndë me eksploziv.

Fotot nga vendngjarja tregonin dritaret e thyera të autobusit dhe shenja të përfshirjes nga flakët./tvklan.al

Kategori
BotaTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...