“Të vlerësohemi në të gjallë”

Dhe me vlerësim i referohet titullit “Mjeshtër i Madh”, që Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i dhuroi regjisorit, Nikolin Gurakuqi.

Këtë skene e preku për herë të parë si solist, më pas si regjisor, përjetoi shkëlqimin, rënien dhe ri-ngritjen e institucionit që i erdhi dita të rikonstruktohet pas më shumë se 60 vitesh histori e ku kontributi i Nikolin Gurakuqit është 40 vjeçar.

Numërohen mbi 65 shfaqje, premiera dhe rivënie, nën konceptin e tij regjisorial. Më sfilitësja mbetet “Aida” e para 9 viteve.

Eksperienca e gjatë, edhe përtej skenës së vogël shqiptare, e bën kritikën e Nikolin Gurakuqit, një referencë të mirë për mënyrën se si duhet të funksionojë, Teatri i Operas dhe Baletit, kur të rikthehet pas tre vitesh në shtëpinë e ri-konstruktuar.

Tv Klan

 

Kategori
KulturëTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...