Topalli kërkon mocion mosbesimi për Ramën, Berisha shkon një hap më tej

Deputetja e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli, kërkoi mocion mosbesimi ndaj Kryeministrit Rama dhe maxhorancës qeverisëse, pasi sipas saj ajo tashmë ka rënë.

“Kur ka ndodhur që kryeministri i një qeverie të majtë apo të djathë të mos guxojë paraqitet për një muaj rresht në parlament?” pyeti Topalli.

“A mund të qëndrojë një qeveri në këmbë nëse ministrat e një pjese të koalicionit  për më se tri jave nuk duken, nuk debatojnë, nuk paraqiten dhe nuk vijnë të ulen në karriget e tyre,” tha ajo, duke kërkuar mocion mosbesimi.

Ky propozim u mbështet edhe nga ish-Kryeministri, Sali Berisha, i cili shkoi edhe një hap më tej.

“Ai nuk është më kryeministror, ai është thjeshtë pulla e kuqe e këtij parlamenti. Ndaj, mos të duket më në parlament. Mos t’ia shohim më bojën në parlament, nuk ka asnjë lidhje me parlamentin. Një burracak që nuk përballet dot që lakuriqësinë e vet do t’ia përcjellë parlamentit si pullë të kuqe. Ndaj edhe mos të vijë më në parlament. Të marrim një vendim ta nxjerrim përfundimisht nga parlamenti, ky është vendimi që presin shqiptarët. Më mirë ta marrim ne se ta marrë nesër sheshi, do të jetë më e urtë kjo. Pulla e kuqe të mos vijë më në parlament,” tha Berisha.

Drejtuesja e seancës plenare, Valentina Leskaj, reagoi duke thënë se vendimin për kryeministrin Rama e ka marrë populli shqiptar dhe do ta marrë sërish në zgjedhjet e qershorit. /tvklan.al

Kategori
Lajmet KryesorePolitikaTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...