“Tramvaji dëshirë”

Dhe dy pasagjerët më të rëndësishëm që do të rrëfejnë dëshirat e tramvajit janë Stanley Kowalski shqiptar Myzafer Ziflaj dhe Ina Gjonçi si Blanche DuBois.

Stanley është një burrë i fortë, i zgjuar dhe me krenari të përdhosur  në një shoqëri që vetëm ndryshon….Blanche është e torturua nga dashuria, humbjet dhe jeta e gënjeshtërt.

Dhe dy karakteret ndër më të spikaturit në dramaturgjinë botërore mishërojnë njeriun modern, refuzimin që ai i bën realitetit, ku errësira eklipson dritën dhe shpirti gjen qetësinë në botën imagjinare.

Shfaqjet e “Tramvaji Dëshirë” që shikuesi e njeh edhe përmes ekranizimit gjenial të regjisorit Elia Kazan, nis në fundjavë në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”.

Tv Klan

Kategori
KulturëTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*