Vuçiç: Do të kërkojmë nga Franca ekstradimin e Haradinajt

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha të enjten se Serbia do të kërkojë esktradimin e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinajt, i ndaluar nga autoritetet franceze në Bazel.

Vuçiç u tha gazetarëve në qeverinë e Serbisë se prokuroria ka një “numër të lëndëve kundër Haradinajt dhe askush nuk ka të drejtë që të rrënojë vendimet e organeve të drejtësisë – Prokurorisë së Serbisë”.

“Ç’ka tjetër vetëm se të kërkojmë ekstradimin e tij”, tha Vuçiç.

“Për mua do të ishte e palogjikshme që Franca si një shtet ligjor të mos vepronte në përputhje me të drejtën”, tha kryeministri i Serbisë.

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj u ndalua të mërkurën nga policia franceze në bazë të një fletarresti ndërkombëtar të lëshuar nga policia e Serbisë./REL

Kategori
KosovaTe funditTë gjitha
1 Koment
 • Arber iliri
  7 Janar 2017 at 21:02
  Përgjigju

  Vucic ka per te qene edhe me keq per ju me kete mentalitet te vjeteruar e provokues.As Rusia e as ndonje udheheqes i c’orientuar ne bote nuk e ndihmon dot nje ceshtje te degjeneruar si ajo e roberise dhe pushtimit.

 • Përgjigju

  *

  *