Wikileaks: CIA spiunoi zgjedhjet e 2012-ës në Francë

Zgjedhjet presidenciale në Francë në vitin 2012, kanë qenë në lupën e njësive të spiunazhit të CIA-s. Lajmi bombë bëhet i ditur nga Uikiliks, përmes disa dokumentave të publikuara këtë të enjte në faqen zyrtare.

Sipas sajtit të drejtuar nga Zhulian Asanzh, shërbimet sekrete amerikane kanë spiunuar për muaj me radhë, para dhe pas zgjedhjeve, kandidatët francezë për president dhe partitë politike.

Dokumentat e publikuara së fundi dëshmojnë se CIA gjykonte se presidenti francez i asaj kohe, Nicolas Sarkozy, nuk ishte i sigurt për fitoren në zgjidhje dhe kishte urdhëruar agjentët e saj të mbledhin sa më shumë informacion rreth bisedave private të shefit të Elizesë në lidhje me rivalët e tij.

Inteligjenca amerikane kishte urdhëruar gjithashtu edhe mbledhje e informacioneve rreth partisë së Sarkozisë, UMP, e shndërruar më pas në partinë “Republikanët”. Financimet e kandidatëve, qasjet e tyre në ekonomi apo kriza e borxhit grek janë gjithashtu disa nga urdhëresat që u jepeshin agjentëve amerikanë, sipas dokumentit të publikuar në Uikiliks.

Në këto urdhra sekretë shkruhet se CIA kërkon informacione të detajuara me qëllim qartësimin e peisazhit politik në Francë dhe për të krijuar një opinion të qartë rreth marrëdhënieve amerikano-franceze./ TV KLAN

 

 

Kategori
BotaTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...