Zbulohet “Koha e Kristaltë”?

Një grup shkencëtarësh të Universitetit të Harvardit zbuluan një gjendje të re të lëndës, e pagëzuar si “Koha e Kristaltë”, e cila rrëzon ligjet e fizikës.

Sipas një eksperimenti të fundit nga studiuesit amerikanë, u provua se ky grup atomesh, i quajtur koha e kristaltë ndërveprojnë me njëri-tjetrin edhe pse janë në një distancë të largët. Forma e re e lëndës është aktive për një kohë të pacaktuar dhe me një vijueshmëri konstante, pa krijuar asnjë nxehje të fushës, siç mund të ndodhë në univers.

Kemi zbuluar një fazë të re të lëndës, shpjegon njëri prej shkencëtarëve, i cili sqaron se koha e kristaltë është “diçka që lëviz në kohë ndërsa mbetet e qëndrueshme”.

“Koha e kristaltë” u përmend për herë të parë në vitin 2012 nga fizikanti Frank Wilzhek, i cili propozoi një formë tjetër të lëndës që prish pandryshueshmërinë e kohës.

Tv Klan

Kategori
KurioziteteTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...