Pëllumb Meta ishte baba i 4 fëmijëve, më i madhi 25 vjeç. Ishte pikërisht ky i fundit i cili 10 ditë më parë, shkoi në policinë e Durrësit për të denoncuar zhdukjen e të atit.

Këtë të premte, policia njoftoi se e kishte gjetur 50-vjeçarin, të vrarë e të varrosur në shtëpinë e familjes, në fshatin Shënavlash. Si autore të dyshuar, autoritetet vunë në pranga vajzën e tij 19-vjeçare, Hygerta Meta. Ajo e ka pranuar krimin dhe si motiv ka dhënë faktin se i ati donte ta fejonte pa dëshirën e saj dhe për shkak të konflikteve të vazhdueshme familjare.


Por përveç arrestimit të Hygertës, në polici mësohet se janë shoqëruar edhe bashkëshortja e viktimës së bashku me dy djemtë e tjerë të çiftit. Kjo pasi siç raporton gazetarja Enkeleda Arapi, hetuesit dyshojnë se ata mund të jenë të implikuar në këtë ngjarje. Gazetarja thotë se 19-vjeçarja e ekzekutoi të atin me pistoletë dhe se në momentin kur ndodhi krimi, në shtëpi kanë qenë edhe pjesëtarë të tjerë të familjes Meta.

Në foto viktima, Pëllumb Meta
Në foto viktima, Pëllumb Meta

Edhe policia, në njoftimin e saj për mediat, tha se “grupi i posaçëm hetimor po vijon hetimet e thelluara për të identifikuar dhe vënë përpara përgjegjësisë ligjore, shtetas të tjerë të implikuar në këtë ngjarje”.

Sa i takon kohës kur mund të jetë vrarë 50-vjeçari, pritet që kjo të përcaktohet nga ekspertiza mjeko-ligjore. Të paktën sipas të dhënave zyrtare, Pëllumb Meta u denoncua i zhdukur mbrëmjen e 13 Shkurtit. Që do të thotë se ai me gjasë është vrarë përpara kësaj date./tvklan.al