20 të vdekur nga Covid në Maqedoninë e Veriut në 24 orët e fundit20 të vdekur nga Covid në Maqedoninë e Veriut në 24 orët e fundit

20:49 13/03/2021

Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë bërë 4.373 testime kurse janë regjistruar 1.031 raste të reja me COVID-19.

Në Shkup – 492, Prilep – 64, Kavadar – 53, Veles – 47, Tetovë dhe Gostivar nga 45, Strumicë – 20, Shtip – 16, Strugë – 13, Berovë – 12, Resnjë, Radovish dhe Krushevë nga 9, Koçanë – 8, Sveti Nikollë, Probishtip dhe Vallandovë nga 7, Kriva Pallankë – 6, Demir Hisar – 4, Kërçovë, Bogdancë dhe Demir Kapi nga 2, Dibër, Vinicë, Makedonski Brod, Pehçevë dhe Dojran nga 1 rast.

Janë regjistruar 241 pacientë të shëruar. Në kushte spitalore kanë ndërruar jetë 20 pacientë, të moshës nga 53 deri 93 vjece. 9 pacientë nga Shkupi, 3 pacientë nga Prilepi, Velesi dhe Manastiri, nga 2 pacientë nga Kumanova, Gostivari, Kavadari dhe Koçana.

Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve me COVID-19 në Maqedonië e Veriut shkon në 112.107, numri I të shëruarve është 97.166, kurse i viktimave shkon në 3.300. Për momentin shënohen 11.641 raste aktive.

Në nivel vendi janë bërë gjithsejt 563.394 testime për COVID-19.  /tvklan.alTë ngjashme