21-vjeçari vuan nga dështimi i zemrës dhe veshkave pas konsumit të pijeve energjike për dy vite21-vjeçari vuan nga dështimi i zemrës dhe veshkave pas konsumit të pijeve energjike për dy vite

11:35 16/04/2021

Një student 21-vjeçar pësoi dështim të zemrës pasi piu një sasi të tepruar të pijeve energjike. Ai përfundoi në kujdes intensiv pasi konsumonte 4 pije në ditë për dy vite. Studenti kërkonte trajtim intensiv dhe ishte aq i sëmurë sa mjekët mendonin  se kishte nevojë për transplantim të zemrës. Ai kërkoi kujdes mjekësor pas 4 muajsh vuajtje me gulçim dhe humbje peshe.

Testet e gjakut, skanimet dhe leximet e EKG zbuluan se ai kishte dështim të zemrës dhe veshkave. Mjekët janë shprehur:  Ne raportojmë një rast të dështimit të rëndë të zemrës biventrikulare që lidhet potencialisht me konsumin e tepërt të pijeve energjike nga një djalë 21-vjeçar. Kardiotoksiciteti i nxitur nga pijet energjike u zbulua të jetë shkaku më i mundshëm.”

Mjekët thanë gjithashtu se djali nuk kishte histori mjekësore përveç pirjes së shumë pijeve energjike, ku secila kanaçe përmban 160mg kafeinë. Kjo është shumë më shumë se marrja e rekomanduar ditore e kafeinës. Pacienti të cilit nuk iu zbulua identiteti kaloi 58 ditë në spital, duke përfshirë edhe një periudhë në njësinë e kujdesit intensiv të cilën ai e përshkroi si traumatizues.

Studenti ka bërë thirrje për rritjen e etiketave paralajmëruese në pijet energjike.

“Kur isha duke pirë deri në katër pije energjike në ditë, vuajta nga dridhjet dhe palpitimet e zemrës, të cilat ndërhynë në aftësinë time për t’u përqendruar në detyrat e përditshme dhe studimet e mia në universitet. Unë gjithashtu vuajta nga dhimbje koke të rënda të cilat shpesh ndodhnin gjatë periudhës kur nuk pija pije energjike. Kjo gjithashtu kufizoi aftësinë time për të kryer detyra të përditshme dhe madje edhe aktivitete të kohës së lirë të tilla si shkuarja në park ose duke bërë një shëtitje . Unë përfundova njësinë e kujdesit intensiv. Kjo përvojë ishte jashtëzakonisht traumatike. Mendoj se duhet të ketë më shumë vetëdije në lidhje me pijet energjike dhe efektin e përmbajtjes së tyre. Këto pije krijojnë varësi tek fëmijët e vegjël. Mendoj se etiketat paralajmëruese, të ngjashme me pirjen e duhanit, duhet të bëhen për të ilustruar rreziqet e mundshme të përbërësve në pijet energjike”, është shprehur ai. /tvklan.alTë ngjashme