258 të burgosur arratisen pasi burgut i vihet zjarri


258 të burgosur arratisen pasi burgut i vihet zjarri

14:42 20/08/2019

Të paktën 258 të burgosur janë arratisur nga një burg në Indonezi pasi burgut iu vu flaka gjatë një kryengritjeje të dhunshme.

Arratisja ndodhi të hënën pasi shumë qytete në rajonin e Papuas, në lindje të Indonezisë, kishin nisur një kryengritje kundër udhëheqjes së Xhakartas.

Më shumë se gjysma e 500 të burgosurve u larguan nga qelitë e tyre kur protestues të zemëruar i vunë flakën burgut.

Zëdhënësja e Ministrisë së Drejtësisë, Marlien Lande, tha se janë arratisur 258 të burgosur dhe vetëm 5 prej tyre është arritur të kapen këtë mëngjes.

Protesta të dhunshme shpërthyen në qytetin Sorong, i cili banohet nga rreth 220 000 persona, ndërsa në kryeqytetin e provincës së Papuas Perëndimore, Manokuari, u dogj edhe godina e parlamentit lokal.

Protestat shpërthyen pas raportimeve se policia përdori gaz lotsjellës dhe arrestoi 43 studentë në Universitetin e Papuas, në Sarabaya të shtunën.

Presidenti i Indonezisë, Joko Widodo bëri thirrje për qetësi dhe urdhëroi hetimin e incidenteve në Surabaya. /tvklan.al


Të ngjashme