273 raste të reja dhe 5 viktima 24 orët e fundit



273 raste të reja dhe 5 viktima 24 orët e fundit

16:07 17/10/2020

5 janë jetët e humbura përgjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, si pasojë e koronavirusit.

“Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 74 vjeçar nga Durrësi, një 76 vjeçar nga Tirana, një 81 vjeçar nga Rrogozhina, një 82 vjeçar nga Shkodra, një 91 vjeçar nga Korça.”

Sa i përket të infektuarve, numri i tyre vijon të mbetet i lartë. Në 24 orë, Ministria e Shëndetësisë thotë se pozitivë kanë rezultuar 273 persona.

“Janë kryer 1289 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 273 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 192 raste në Tiranë, 17 raste në Korçë, 12 raste në Lezhë, 10 raste në Gjirokastër, 8 raste në Shkodër, 7 raste në Sarandë, 5 raste në Kavajë, 4 raste në Durrës, 3 raste në Fier, 2 raste në Kurbin, Kamëz, Tepelenë, Gramsh, 1 rast në Lushnje, Mirditë, Mallakastër, Mat, Divjakë, Malësi e Madhe, Patos.”

Me 44 të shëruar përgjatë 24 orëve të fundit, numri i tyre në total ka shkuar në 10,001, që prej fillimit të epidemisë.

Aktualisht në Spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 259 pacientë, 20 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar./tvklan.al




Të ngjashme