489 të infektuar të rinj dhe 8 vdekje nga Covid në Kosovë489 të infektuar të rinj dhe 8 vdekje nga Covid në Kosovë

15:12 06/04/2021

Në 24 orët e fundit janë kryer 4,083 teste, nga të cilët 489 kanë rezultuar pozitiv me Covid. 

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 246 raste, Mitrovicë 26 raste, Kamenicë 24 raste, Ferizaj 23 raste, Pejë 22 raste, Gjilan 17 raste, Drenas 16 raste, Fushë-Kosovë 15 raste, Skenderaj 15 raste, Gjakovë 14 raste, Lipjan 12 raste, Obiliq 11 raste, Shtime 9 raste, Prizren 8 raste, Malishevë 6 raste, Podujevë 6 raste, Kaçanik 4 raste, Istog 3 raste, Klinë 3 raste, Viti 3 raste, Novobërdë 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Graçanicë, Rahovec dhe Suharekë.

Po ashtu mësohet se brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes nga Covid. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 2 raste (78, 74 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (74 vjeç), Gjakovë 1 rast (77 vjeç), Kamenicë 1 rast (61 vjeç), Mitrovicë 1 rast (77 vjeç), Rahovec 1 rast (73 vjeç) dhe Suharekë 1 rast (65 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive në Kosovës është 94.656 raste nga 451.922 teste të kryera. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 745 pacientë dhe numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 78.702 raste, kurse numri i rasteve aktive është 14.020./tvklan.alTë ngjashme