5 arsye pse kafeja në mëngjes mund të jetë më e mirë se çaji5 arsye pse kafeja në mëngjes mund të jetë më e mirë se çaji

21:28 22/03/2021

Kafeja dhe çaji janë 2 nga pijet më të konsumuara në të gjithë botën. Në mëngjes disa njerëz zgjedhin të pinë kafe dhe disa të tjerë zgjedhin të pijnë çaj. Por më poshtë janë listuar disa nga arsyet pse kafja mund të jetë një alternativë më e mirë në mëngjes sesa çaji.

1. Kafeja do t’ju ​​ndihmojë të ushtroni më mirë.

Nëse ju pëlqen të zgjoheni energjikë, kafja mund të jetë zgjedhja e duhur për ju. Duke marrë parasysh faktin që kafeja ka një sasi më të madhe të kafeinës sesa çaji, ajo mund të përmirësojë performancën tuaj fizike dhe të zvogëlojë lodhjen nga ushtrimet.

2. Kafeja do t’ju ​​ndihmojë në përqendrim.

Doni tw përqendroheni ndërsa studioni për një provim, apo po merrni pjesë në një aktivitet që kërkon fokus të vërtetë? Në këtë rast, kafeja mund të jetë zgjedhja juaj! Për shkak se pija ka një sasi më të madhe të kafeinës, do t’ju ndihmojë të bëheni vigjilent dhe të kryeni aktivitete gjatë orëve të natës, për shembull. Kafeja gjithashtu do t’ju ndihmojë të qëndroni në detyrë dhe t’ju mbajë zgjuar.

3. Kafeja do t’ju japë një nxitje të menjëhershme.

Kafeja është një pije që përmban kafeinë dhe L-theaninë. Theanina do t’ju ndihmojë të relaksoheni, pasi kafeina ndërvepron me receptorët e adenozinës në trurin tonë dhe zvogëlon atë ndjenjë të lodhjes.

Duke marrë parasysh që përqendrime më të larta të kafeinës në gjak mund të shfaqen vetëm 15 minuta pasi ta keni pirë, bëhet e qartë pse kafeja është e vetmja pije që jep energji të menjëhershme.

4. Kafeja mund t’ju ​​ndihmojë në humbjen e peshës.

Ka studime që sugjerojnë që konsumi i kafesë është i lidhur me nivele më të ulëta të yndyrës, veçanërisht tek burrat. Studimet e kryera mbi kafshë gjithashtu treguan të njëjtin rezultat. Një studim tjetër interesant tregon se acidi klorogjenik është një substancë e fuqishme për zvogëlimin e peshës trupore, duke konfirmuar kështu që kafeja është një zgjedhje interesante për ata që duan tw bien nga pesha.

5. Kafeja mund të ulë mundësinë e shfaqjes së diabetit.

Një studim tregoi se kafeina ulë mundësinë e diabetit. Vetëm 3 filxhanë kafe në ditë do të çojnë në një ulje të rrezikut prej 42% të sëmundjes. Në një studim tjetër, kafeja me kafeinë tregoi një ndikim në uljen e shanseve të shfaqjes së diabetit tip II. /tvklan.alTë ngjashme