5 viktima nga Covid-19


5 viktima nga Covid-19

16:15 18/09/2020

Zbulohen 125 raste te reja, 43 të shëruar 24 orët e fundit

Pesë pacientë të tjerë kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit.

“Ju informojmë se në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me Covid-19 një 74-vjeçare nga Korça, një 78-vjeçar nga Kukësi, një 89-vjeçare nga Vlora dhe 2 qytetarë nga Tirana: një 50-vjeçar dhe një 86-vjeçar. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve”.

Në 24 orët e fundit janë kryer 833 testime dhe janë konfirmuar 125 raste. Tirana kryeson me numrin më të  lartë dhe ndiqet nga Durrësi e Elbasani.

“Rastet ditore të identifikuara janë të shpërndara në bashkitë si vijon: 46 raste në Tiranë, 12 raste në Durrës, nga 7 raste në Elbasan, Mirditë, nga 6 raste në Krujë, Kavajë, Bulqizë, Kuçovë, nga 5 raste në Vorë, Gjirokastër, 4 raste në Gramsh, nga 2 raste në Shkodër, Berat, Kamëz, Mat, nga 1 rast në Kurbin, Kukës, Has, Tropojë, Pogradec, Sarandë, Selenicë”.

43 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6831 që nga fillimi i epidemisë.

Situata në spitale vijon të jetë e qëndrueshme. Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 175 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Që prej fillimit të pandemisë në vendin tonë janë regjistruar 12073 raste. Aktualisht janë aktive 4889 raste. /tvklan.al

Të ngjashme