6 gjërat e rëndësishme që duart mundohen t’ju tregojnë për shëndetin tuaj6 gjërat e rëndësishme që duart mundohen t’ju tregojnë për shëndetin tuaj

16:57 01/04/2021

Të kesh gishta apo edhe një krah të mpirë është diçka që një në dhjetë njerëz në botë e kanë provuar. Kjo ndjenjë me gjemba mund të jetë e përkohshme, rezultat i lodhjes së zakonshme, ose shenjë e një problemi më serioz me shëndetin e një personi.

Lodhje

Si manifestohet: Kur ngremë sende të rënda dhe vendosim kyçet në pozicione të pakëndshme, ne ngremë presionin mbi nervat që ndodhen afër sipërfaqes së lëkurës. Kjo çon në një ndjesi shpimi gjilpërash në sipërfaqen e të gjithë gishtërinjve tanë.

Çfarë të bëni: Sigurohuni që të flini mjaftueshëm dhe të pushoni, shijoni një masazh.

Mungesa e vitaminave

Si manifestohet: Mungesa e disa vitaminave (të tilla si vitaminat E, B1, B6 dhe B12) shpesh mund të shkaktojë ndjesi shpimi gjilpërash në gishtat e dorës së majtë ose në këmbën e majtë.

Çfarë të bëni: Punoni për të rivendosur ekuilibrin e vitaminave në trupin tuaj. Vlen të konsultoheni me një specialist për të përcaktuar dozën e duhur që ju nevojitet pasi një tepricë e disa vitaminave gjithashtu ka efekte anësore negative.

Dëmtimi i shtyllës kurrizore

Si manifestohet: Probleme të ndryshme me shtyllën kurrizore bëhen të njohura përmes gishtit të vogël të dorës së majtë. Ky është rezultat i presionit të tepërt dhe dëmtimit të nervave.

Çfarë të bëni: Shtrijeni shpinën sa më shpesh të jetë e mundur; provoni të bëni disa yoga, gjimnastikë ose not. Shmangni qëndrimin ulur për një kohë të gjatë.

Sindroma e tunelit kyçit të dorës

Si manifestohet: Sindroma e tunelit kyçit të dorës shpesh ndihet në gishtin e madh dhe në gishtin e mesit. Për shkak të veprimeve të caktuara që përsëriten si pjesë e punës ose stilit të jetës së një personi, tendinat mund të fryhen, duke shkaktuar mpirje në dorë.

Çfarë të bëni: Gjimnastika e thjeshtë dhe shtrirja e nyjeve mund të ndihmojnë në parandalimin e shfaqjes së sindromës së tunelit kyçit të dorës.

Probleme me qarkullimin e gjakut

Si manifestohet: Mpirja e majave të gishtërinjve në dorën e djathtë mund të ndodhë për shkak të presionit në nervat sipërfaqësorë ose traumës në nyjen e dorës ose shpatullës.

Çfarë të bëni: Bëni një shëtitje me një ritëm të moderuar ose gjimnastikë për të përmirësuar shëndetin e enëve të gjakut në ekstremitetet tuaja. Probleme më serioze me qarkullimin e gjakut kërkojnë ndërhyrjen e profesionistëve mjekësorë.

Sëmundja Buerger

Si manifestohet: Kjo sëmundje prek kryesisht duhanpirësit. Rrjedhja e gjakut prishet nga marrja e vazhdueshme e nikotinës, e cila nga ana e tij çon në mungesë të mineraleve në trup. Kjo shkakton mpirje së pari në gishta, pastaj në të gjithë krahun.

Çfarë të bëni: Nuk ka asnjë mënyrë për ta kuruar plotësisht këtë sëmundje. Por heqja dorë nga zakonet e dëmshme është një hap i parë i dukshëm. /tvklan.alTë ngjashme