6 shenja që mëlçia juaj nuk mund t’i mbijetojë stilit tuaj të jetesës


6 shenja që mëlçia juaj nuk mund t’i mbijetojë stilit tuaj të jetesës

14:37 21/04/2021

Mëlçia jonë është një nga organet detoksifikuese në trupin tonë dhe bën shumë punë të vështira çdo ditë. Nëse ajo nuk mund t’i shndërrojë toksinat në mbetje të sigurta, ato presin në indin tuaj dhjamor për t’u nxjerrë nga trupi juaj pasi mëlçia të funksionojë përsëri normalisht.

Më poshtë janë listuar 6 simptoma që mëlçia është e mbingarkuar.

Konfuzion

Nëse mëlçia juaj është e mbingarkuar, ajo nuk mund të filtrojë gjakun siç duhet. Si rezultat, toksinat mund të arrijnë trurin tuaj. Kur kjo të ndodhë, ju mund të vini re simptoma të tilla si konfuzion, probleme me kujtesën dhe vështirësi në marrjen e vendimeve.

Sheqeri i ulët në gjak

Mëlçia është përgjegjëse për ruajtjen e një niveli normal të sheqerit në gjak. Kur mëlçia ka probleme, mund të përjetoni një rënie të papritur të nivelit të sheqerit në gjak.

Normalisht, mëlçia duhet të përpunojë dhe prodhojë glukozë pasi të keni ngrënë. Por nëse mëlçia juaj nuk mund të lëshojë glukozë të ruajtur në qarkullimin e gjakut, niveli i glukozës në gjakun tuaj bie ndjeshëm. Si rezultat, një nivel i ulët sheqeri në gjak shkakton lodhje, acarim dhe paaftësi për t’u përqendruar.

Mosbalancimi i hormoneve

Mëlçia gjithashtu rregullon hormonet tona seksuale. Një mëlçi jofunksionale mund të jetë arsyeja për një çekuilibër në nivelet e estrogjenit dhe testosteronit, të cilat përfundimisht mund të çojnë në probleme serioze të tilla si një epsh i reduktuar dhe simptoma të përkeqësuara të PMS.

Luhatje humori

Humori dhe kujtesa juaj varen nga gjendja e trurit tuaj. Kur toksinat futen në trurin tuaj, ju keni probleme të mbani mend gjërat dhe përjetoni ndryshime të shpeshta të humorit.

Ankthi dhe depresioni lidhen gjithashtu me gjendjen e mëlçisë tuaj. Nëse vëreni simptoma të tilla, gjëja më e mirë për të bërë është të konsultoheni me një profesionist dhe të bëni një kontroll mjekësor para se të merrni ndonjë ilaç qetësues.

Çrregullime imune

Ata që shpesh ftohen dhe preken nga infeksione të tjera virale besojnë fuqimisht se arsyeja kryesore është mungesa e vitaminës C. Por pak e dinë se mëlçia luan një rol jetësor në ndërtimin e një sistemi të fortë imunitar. Kjo do të thotë, sa më i shëndetshëm të jetë mëlçia juaj, aq më mirë lufton viruset dhe bakteret.

Apnea e gjumit

Apnea e gjumit është një çrregullim i gjumit që karakterizohet nga frymëmarrja e ndaluar ose e ndërprerë shkurtimisht për më shumë se 10 sekonda. Në raste të rënda, rruga e frymëmarrjes mund të bllokohet për 2 ose 3 minuta dhe këto periudha të shkurtra së bashku përbëjnë më shumë se gjysmën e kohës suaj totale në gjumë. Një nga simptomat më të zakonshme të apnesë së gjumit është gërhitja.

Nëse vëreni ndonjë nga simptomat e apnesë, është më mirë të kontrolloni mëlçinë tuaj pasi gjasat janë që ajo të mos funksionojë normalisht.

Mënyrat për të përmirësuar funksionin e mëlçisë

Gjëja e parë që duhet të provoni është miratimi i një plani diete më të shëndetshëm. Kjo nuk do të thotë domosdoshmërish që ju duhet të torturoni veten me ndonjë dietë përplasjeje. Thjesht përpiquni të ndiqni këto rregulla të thjeshta:

Ulni konsumin e fruktozës në 20 g në ditë.

-Hiqni dorë nga vajrat bimorë që provokojnë inflamacion.

-Shmangni sodat.

-Dieta juaj duhet të përmbajë më shumë ushqime shtazore dhe bimore, të cilat sigurojnë shumë nga aminoacidet thelbësore.

-Rritni sasinë e perimeve me gjethe jeshile që konsumoni.

-Hiqni dorë plotësisht nga pijet alkoolike.

-Konsumoni vezët, hudhrat dhe qepën. /tvklan.alTë ngjashme