7 metoda të testuara për të parandaluar djersitjen e tepërt7 metoda të testuara për të parandaluar djersitjen e tepërt

16:59 19/04/2021

Pavarësisht se kemi mjete të shumta për të luftuar djersën dhe aromën e trupit, ndonjëherë gjatë aktivitetit fizik, stresit ose nxehtësisë, ne ende duhet të luftojmë me njollat ​​e lagura nën krahët tanë, dhe aroma që ato lëshojnë nuk është aspak e këndshme.

Më poshtë janë listuar se duhet çfarë të bëni për të hequr qafe këto dukuri të mundimshme.

7. Pastrues dore jo sapun

Nëse djersa juaj tashmë ka filluar të nuhasë por nuk keni mundësi të bëni dush, pastroni sqetullat me kujdes me pastrues dore.

6. Peroksid hidrogjeni

Peroksidi i hidrogjenit lufton mikrobet dhe ndihmon në parandalimin e aromave të pakëndshme gjatë gjithë ditës. Shtoni 1 lugë çaji peroksid hidrogjeni në një filxhan ujë dhe më pas vendoseni këtë përzierje në lëkurën tuaj me një leckë larëse.

5. Lëvorja e lisit

Lëvorja e lisit konsiderohet si një ilaç efektiv për djersitjen e tepërt. Ju mund të bëni një banjë duke përdorur:

-10-15 lugë supe me lëvore të pemës së lisit

-6 gota ujë

Shtoni lëvoren në ujë për 10 orë, zieni atë për 2-3 minuta dhe filtroni atë. Pastaj ju bëni një banjë me të.

4. Shap kaliumi

Deodorant kristali është një analog natyral i antidjersave konvencionale. Përbëhet nga shap kaliumi, i cili ka veti antimikrobike. Për të përdorur kristalin, duhet ta lagni me ujë dhe të fërkoni sqetullat. Nuk bllokon poret dhe zgjat për disa muaj.

3. Përbërjet e aluminit

Nëse djersitja është shumë e bollshme, kërkoni anti-djersë me përbërje alumini. Ato zvogëlojnë ndjeshëm djersitjen. Dhe megjithëse shumë kanë dëgjuar se ato mund të provokojnë kushte të tjera, hulumtimi nuk e ka provuar këtë gjë.

2. Botox

Nëse sqetullat e lagura janë shqetësim i rregullt, mund të bëni një injeksion të toksinës botulinum. Përdoret për të trajtuar hiperhidrozën, një rast klinik i djersitjes së shtuar. Toksina bllokon impulset nervore që çojnë në gjëndrat e djersës, kështu që djersa nuk sekretohet. Efekti i injeksionit zgjat për 4-12 muaj.

1. Lazeri

Kur asnjë anti-djersë nuk ndihmon, duhet të mësoni arsyen e kësaj me mjekun tuaj. Nëse diagnoza juaj është hiperhidrozë, gjëndrat e djersës mund të trajtohen me lazer, pasi kjo zvogëlon funksionalitetin e tyre. /tvklan.alTë ngjashme