7 shenja të rrezikshme të arterieve të bllokuara që ne shpesh i anashkalojmë7 shenja të rrezikshme të arterieve të bllokuara që ne shpesh i anashkalojmë

12:12 01/04/2021

Njerëzit besojnë se arteriet e bllokuara janë vetëm një problem i njerëzve të moshuar. Por në shumë raste, kur të arrijmë të 20-tat, bllokimet ekzistojnë brenda arterieve tona. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz të prekur nga kjo sëmundje nuk e kuptojnë se çfarë po ndodh derisa të jetë tepër vonë. Është shumë e rëndësishme të dini shenjat dhe të qëndroni vigjilent në mënyrë që të mund të vizitoni mjekun në kohë.

Më poshtë janë listuara 7 shenja të zakonshme të arterieve të bllokuara. Shikoni faktorët e rrezikut dhe ndryshoni zakonet tuaja të përditshme për hir të shëndetit.

1. Dhimbje kofshët ose ijet

Dhimbja e këmbës gjatë aktiviteteve si ecja mund të jetë shenjë e bllokimit të arterieve. Kjo do të thotë që gjymtyrët tuaja nuk marrin rrjedhje të mjaftueshme të gjakut. Simptomat mund të përfshijnë dhimbje muskulore ose ngërç në këmbë (ose duar). Vendndodhja e dhimbjes varet nga vendi ku ndodhet mpiksja ose arteria e ngushtuar.

2. Dhimbje gjoksi

Dhimbja në gjoks (ose angina) është rezultat i zvogëlimit të rrjedhjes së gjakut në zemër. Mund të ndihet si ngushtësi, mpirje, peshë, presion ose djegie. Njerëzit zakonisht nuk e përjetojnë këtë simptomë kur pushojnë, sepse ajo shkaktohet nga tendosja fizike ose emocionale. Në disa raste, bllokimet mund të jenë aq të këqija sa që angina mund të sinjalizojë se një person ka një sulm në zemër.

3. Humbja e përkohshme e shikimit në njërën anë

Arteriet karotide furnizojnë sytë dhe trurin tonë. Nëse këto arterie bllokohen, rezultati është humbja e përkohshme e shikimit ose vizioni i paqartë në sy në të njëjtën anë. Një bllokim i plotë çon në një goditje në tru. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të jesh i vetëdijshëm për këtë shenjë.

4. Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës

Dhimbja e mesit është një shenjë serioze që nuk duhet ta injoroni. Kur rrjedha e gjakut në pjesën e poshtme të shpinës zvogëlohet, disqet midis rruazave bëhen të brishta. Dhe kjo çon në dhimbje. Zakonisht është simptoma e parë midis njerëzve me arterie të bllokuara: sipas një studimi, 10% e njerëzve në vendet e zhvilluara tashmë kanë bllokime të avancuara në aortën e tyre të barkut deri në moshën 20 vjeç.

5. Gulçim

Kjo simptomë zhvillohet kur arteriet koronare dëmtohen ose sëmuren. Njerëzit e përjetojnë atë sepse zemra e tyre nuk është në gjendje të pompojë gjak të mjaftueshëm për të përmbushur nevojat e trupit të tyre. Ky hulumtim sugjeron që njerëzit shpesh nuk e konsiderojnë mungesën e frymëmarrjes si një problem serioz. Por ndonjëherë mund të jetë shenja e vetme e pranisë së sëmundjes serioze të arterieve koronare që mund të ketë nevojë për trajtim.

6. Këmbët ose duart e ftohta

Këmbët e ftohta mund të shkaktohen nga Sëmundja Arteriale Periferike (PAD). Ky problem ndodh kur arteriet e ngushtuara zvogëlojnë rrjedhjen e gjakut në gjymtyrë. Shërimi i dobët i plagëve ose një puls i dobët në këmbë janë gjithashtu shenja që duhet të kontrollohen me një mjek. Për më tepër, prania e PAD mund të tregojë se ekziston një sëmundje arteriale më e përhapur në trup që mund të ndikojë në tru ose zemër duke shkaktuar një goditje në tru ose sulm në zemër.

7. Lodhje dhe marramendje

Sipas Harvard Health Publishing, lodhja është më pak e zakonshme si tregues i sëmundjes së arterieve koronare, por mund të ndodhë. Këto simptoma mund të zhvillohen si rezultat i niveleve të reduktuara të oksigjenit nga rrjedha e dobët e gjakut. Komiteti i Mjekëve për Mjekësi Përgjegjëse pretendon se këto simptoma janë më të zakonshme tek gratë.

Çfarë rrit rrezikun e bllokimit të arterieve?

Sipas Institutit Kombëtar të Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut, faktorët që rrisin nivelet e rrezikut janë si më poshtë:

-Duke pasur nivele jo të shëndetshme të kolesterolit në gjak. Kjo sugjeron nivele të larta të kolesterolit të keq dhe nivele të ulëta të kolesterolit të mirë.

-Duke pasur presion të lartë të gjakut. Presioni i gjakut nuk duhet të kalojë 140/90 mmHg.

-Pirja e duhanit dëmton dhe shtrëngon enët e gjakut, rrit nivelet e kolesterolit dhe rrit presionin e gjakut. Për më tepër, nuk lejon oksigjen të mjaftueshëm për të arritur indet e trupit.

-Të qenit mbipeshë! Një indeks i masës trupore midis 25 dhe 29.9 konsiderohet mbipeshë. /tvklan.alTë ngjashme