“Ah Ardit ma fike kandilin”, emocioni i veçantë kur takohen dy shokët e jetës


“Ah Ardit ma fike kandilin”, emocioni i veçantë kur takohen dy shokët e jetës

18:35 08/03/2020

Pas 26 vitesh Bajrami dhe Qazimi takohen në studion e “E Diela Shqiptare”

Zhulieta i është drejtuar rubrikës “Ka një mesazh për ty” në Tv Klan për të plotësuar dëshirën e babait të saj.

I ati Bajrami, kujton me mall çdo ditë shokun e tij të ushtrisë. Hera e fundit kur ata janë takuar ka qenë para 26 vitesh, por largësia dhe mungesa e kontaktit nuk e ka zbehur miqësinë mes tyre, përkundrazi e ka forcuar edhe më shumë atë.

Në studio, dy shokët takohen sërish me njëri-tjetrin dhe Bajrami nuk mban dot lotët, kur shikon në anën tjetër të ekranit zotin Qazim.

Zhulieta: Unë po të them që jam afër një personi që ndoshta do të kujtohet.

Bajram: Ku e paske gjetur more Ardtit këtë njeri! Ah Ardit ma fike kandilin!

Ardit Gjebrea: Kush është?

Bajram: Shoku më i ngushtë i jetës! Ah more Qazim, mor Qazim! (Qan)

Qazim: Kemi patur një shoqëri.

Ardit Gjebrea: Çfarë është Qazimi për ty?

Bajram: S’di fjalë për Qazimin. Jeta ushtarake është një jetë që s’harrohet.

Ardit Gjebrea: Qazimi ka bërë shumë për ty kur ishe ushtar apo jo?

Bajram: Shumë më shumë!

Ardit Gjebrea: Është kujdesur?

Bajram: Shumë!

Ardit Gjebrea: Tha kemi ndarë kafshatën bashkë?

Bajram: Po e vërtetë! Nuk di fjalë, po të dija të shkruaja për Qazimin do shkruaja një roman me shumë faqe.

Ardit Gjebrea: Hera e fundit kur jeni takuar ka qenë viti 1994, kur Qazimi ka ardhur në shtëpinë tënde?

Bajram: Po e vërtetë!

Ardit Gjebrea: Pastaj humbët?

Bajram: Po!

Ardit Gjebrea: Dhe sot u gjetët prapë!

Bajram: Faleminderit ju për gjithçka!

Ardit Gjebrea: Jam e sigurt që keni shumë gjëra për të folur dhe për të diskutuar!

Bajram: Shumë!

Dy shokët takohen së bashku.

Qazimi: Bravo të qoftë! Nuk e prisja, por e bëri realizim të shkëlqyer. Kjo tregon se më ke dashur dhe të kam dashur me zemër. /tvklan.al
Të ngjashme