Aksidenti tragjik në Kroaci, Presidentja Vjosa Osmani: Lajm i rëndë për vendin tonë


Aksidenti tragjik në Kroaci, Presidentja Vjosa Osmani: Lajm i rëndë për vendin tonë

11:05 25/07/2021

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar për aksidentin tragjik që ka ndodhur këtë mëngjes në Kroaci ku kanë humbur jetën deri tani 10 qytetarë nga Kosova dhe 30 të tjerë janë plagosur.

Në një postim në mediat sociale, Osmani shkruan se ngjarje e sotme është një tragjedi dhe se ka pasur kontakte nga autoritetet kroate. Më tej kryetarja e shtetit në Kosovë njofton se institucionet do të jenë krah familjeve të përfshira në këtë aksident.

“Lajm tragjik e i rëndë sot për vendin tonë. Nga kontakti me Ambasadën e Kosovës në Zagreb dhe me autoritetet kroate, jam njoftuar se nga një aksident komunikacioni që ndodhi në Slavonski Brod të Kroacisë, kanë humbur jetën tragjikisht dhjetë udhëtarë e shumë të tjerë janë lënduar.  Me zemër e me shpirt sot jemi me familjet që humbën më të dashurit në këtë tragjedi. Dhimbja është e papërshkrueshme e humbja shumë e madhe. Ngushëllime të sinqerta për të gjithë!

Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të atyre që humbën jetën, sikurse edhe të të lënduarve, të cilëve ju dëshiroj shërim të shpejtë. Veprimet tona shtetërore do të jenë në funksion të lehtësimit të dhimbjes së familjeve që humbën më të dashurit e tyre, ndaj zyrtarë të institucioneve të Kosovës tashmë janë nisur për në Kroaci për t`u dalë në ndihmë qytetarëve tanë të përfshirë në këtë aksident tragjik”, shkruan Osmani./tvklan.alTë ngjashme