Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka publikuar fotografitë e disa personave të armatosur rëndë që sulmuan Policinë e Kosovës mëngjesin e sotëm, ku mbeti i vrarë një efektiv policie.

Në një konferencë të posaçme për shtyp, Kurti tha se ky grup i armatosur përbëhet nga të paktën 30 persona të cilët janë me përgatitje ushtarake ose policore.

Në fotografitë e publikuara, duken personat e armatosur rëndë që po qëndrojnë në Banjzë të Zveçanit në një manastir të zonës dhe mbajnë të rrethuar atë territor.

Kurti tregoi me fotografi edhe fuoristrada pa targa si dhe një autoblind që posedohen nga këta persona të armatosur.

Aktualisht luftimet me Policinë e Kosovës po vijojnë, pasi efektivët mbajnë të rrethuar perimetrin e manastirit ku ndodhet grupi i zjarrit.

Kryeministri i Kosovës u ka bërë disa herë thirrje personave të armatosur që të dorëzohen.

/tvklan.al