Anatengrënës me dy koka? Kjo video ka habitur të gjithë

Anatengrënës me dy koka? Kjo video ka habitur të gjithë

15:17 30/01/2023

Një video që po qarkullon në internet, tregon një anatengrënëse  me dy koka, ku ka lënë të gjithë të habitur.

Video e shpërndarë në Twitter këtë javë, tregon kafshën duke ngrënë një trung, por duket se ka një kokë të dytë me gëzof dhe të bardhë që e ndihmon atë.

Video e cila u filmua në kopshtin zoologjik Franklin Park në Boston, Massachusetts ka mbledhur më shumë se 26 milion shikime në Twitter.

Një komentues ka shkruar: Unë ende nuk e kuptoj se çfarë po ndodh. Një krijesë me dy koka – njëri është anatengrënës, njëri është dhi. Tre këmbë dhe një bisht pallua?

Në fakt ndryshe nga trupi gri-kafe i gjitarit, këmbët e tij janë të bardha dhe me gëzof, me shirita të zi rreth tyre. Kjo bën që putrat të duken sikur kanë hundë dhe sy. Përshtatja e zgjuar nuk është vetëm për të trembur grabitqarët, por gjithashtu vepron si një formë kamuflimi. Anatengrënësit gjigantë janë kryesisht kafshë të vetmuara, ku femrat lindin vetëm një pasardhës në vit.

Pasi konsiderohen të rritur plotësisht, zakonisht rreth dy vjeç, ata lënë nënat e tyre. Megjithatë, përpara se të ndodhë kjo, gruaja anatengrënës i mban të vegjlit e saj në shpinë.

Shiriti në shpinën e foshnjës gjithmonë përputhet me linjat e nënës, që do të thotë se kafsha e re bëhet praktikisht e padukshme, duke e mbrojtur atë nga grabitqarët. /tvklan.al
Të ngjashme