Angelina Jolie hap për herë të parë Instagram, shkak bëhet letra e një vajze afgane - Tv Klan

Angelina Jolie hap për herë të parë Instagram, shkak bëhet letra e një vajze afganeAngelina Jolie hap për herë të parë Instagram, shkak bëhet letra e një vajze afgane

10:46 21/08/2021

Së fundmi aktorja e njohur Angelina Jolie i është bashkuar Instragramit për një motiv tepër të fortë. Ajo ka marrë një letër mjaft të dhimbshme nga një adoleshente afgane e cila tregon se i është prerë çdo ëndërr për të dalë jashtë apo për t’u shkolluar.

Jolie ka publikuar foton e letrës së vajzës afgane dhe në mbishkrimin e saj tregon se qëllimi që hapi llogarië e saj në Instagram është ndarja e historisë të kësaj vajze e cila e ka humbur mundësinë për t’u shprehur lirshëm.

 “Është një letër që më është dërguar nga një vajzë adoleshente në Afganistan. Tani për tani, njerëzit e Afganistanit po humbasin aftësinë e tyre për të komunikuar në mediat sociale dhe për t’u shprehur lirshëm. Kështu që në i jam bashkuar Instagram-it për të ndarë historitë e tyre dhe zërat e atyre në të gjithë globin që po luftojnë për të drejtat e tyre themelore të njeriut”

Unë isha në kufirin e Afganistanit dy javë para 11 shtatorit, ku takova refugjatët afganë që kishin ikur nga talebanët. Kjo ishte njëzet vjet më parë.

Është e dhimbshme të shikosh afganët të zhvendosen përsëri nga frika dhe pasiguria që ka kapluar vendin e tyre.

Të shpenzosh kaq shumë kohë dhe para, të kesh derdhur gjak dhe jetë të humbura vetëm për të ardhur përsëri tek e njëjta histori, është një dështim pothuajse i pamundur për t’u kuptuar.

Të shikosh për dekada se si refugjatët afganë , disa nga njerëzit më të aftë në botë, të trajtohen si një barrë është gjithashtu e sëmurë. Duke ditur që nëse do të kishin mjetet dhe respektin, sa shumë do të bënin për veten e tyre. Dhe takimi me kaq shumë gra dhe vajza që jo vetëm kërkuan një arsim, por edhe luftuan për të.

Ashtu si të tjerët të angazhuar, unë nuk do të largohem. Unë do të vazhdoj të kërkoj mënyra për të ndihmuar. Dhe shpresoj se do të bashkohesh me mua”, shkruan Angelina në postimin e saj të parë në Instagram.  

Në letrën e vajzës afgane drejtuar aktores:

“Frikë nga talebanët!

Unë jam një vajzë që jetoj në Afganistan, para se talebanët të vinin këtu, ne të gjithë shkonim në shkollë dhe në punë.

Kur erdhën ata, na u shuan të gjitha ëndrrat. Ne nuk mund të dalim jashtë. Të shkuarit në shkollë dhe në punë është shumë larg realitetit tonë tani.

Disa njerëz thonë se talebanët mund të kenë ndryshuar, por unë nuk mendoj ashtu sepse ata kanë një të shkuar shumë të keqe.

Një ditë ata erdhën në shtëpinë tonë dhe ne ishim shumë të frikësues dhe pas asaj dite unë gjithmonë mendoja “A duhet të shkoj në shkollë në këtë situatë për shkak të ekzistencës së tyre, ose kur të vij në shtëpi, ajri do të jetë i zi?”

Mendoj se klasat do të jenë të mbyllura, ndoshta ne do të humbasim 20 vite dhe përsëri nuk do të kemi të drejta. Jeta për ne do të jetë shumë e zymtë. Ne të gjithë humbëm lirinë dhe jemi të burgosur sërish”. /tvklan.al
Të ngjashme