Arome dreke – Alma Celaj | Emisioni 10, Sezoni 2


Arome dreke – Alma Celaj | Emisioni 10, Sezoni 2

12:00 24/09/2020

Receta e Almës: Njoki me rikota dhe pesto bajamesh
400 gr rikota
230 gr miell semolino + dhe pak për t’i lyer në fund
60 gr rukola
1 vezë
kripë
Për peston:
100 gr bajame të qëruara dhe pa lëkurë
15 fleta borzilok
60 ml vaj ulliri
4-5 lugë djathë parmigiano
Kripë e piper

Receta e Arvit: Kek me bajame
300 gr kos
200 gr gjalp
200 gr bajame
200 gr miell
200 gr sheqer kaf
100 ml konjak
50 ml monin bajameje
1 portokallTë ngjashme