Aromë dreke – Era Çela – Rizoto me kërpudha & Ëmbëlsirë me petë dhe kadaif (21 Korrik 2021)


Aromë dreke – Era Çela – Rizoto me kërpudha & Ëmbëlsirë me petë dhe kadaif (21 Korrik 2021)

12:00 21/07/2021

Receta e Erës: Rizoto me kërpudha
300 gr oriz Arborio ose Carnaroli
300 gr kërpudha
200 gr brokoli
2 karrota
1 qepë e vogël
½ gotë verë e bardhë
Gjalpë
Lëng perimesh
Majdanoz
Parmixhano i grirë
Kripë
Piper
Vaj ulliri
 
Receta e Arvit: Ëmbëlsirë me petë dhe kadaif
300 gr arra të qeruara
200 gr gjalpë
200 ml qumësht
50 gr arrë kokosi pluhur
5-6 rrënjë karafili
1-2 limonë
1 kg kadaif
1 kg sheqer
1 lugë pluhur kanelle
1 pako petë të holla
Pak vanilje pluhur
 Të ngjashme