Një 61-vjeçar nga Koreja e Jugut është arrestuar pranë aeroportit “Nënë Tereza” nga forcat e “FAST Albania” pasi ishte i kërkuar ndërkombëtar.

Koreano-jugori me iniciale S.M. po priste pranë aeroportit bashkëshorten e tij që po udhëtonte nga Dubai në Tiranë.

Gjykata e Seulit në Korenë e Jugut ka vendosur arrest në burg ndaj 61-vjeçarit për veprën penale “Mashtrimi në rrethana rënduese”, parashikuar nga Kodi Penal i Koresë së Jugut.

Shtetasi S. M., në bashkëpunim me disa shtetas të tjerë, ka ndërtuar një skemë piramidale në nivele ndërkombëtare, e cila supozohej se shpërblente investitorët, për blerjen e paketave të reklamave dhe rishitjen e tyre tek përdoruesit e rinj.

Gjatë periudhës 27 mars 2016 – 7 nëntor 2020, këta shtetas kanë mashtruar 2156 shtetas, me një dëm në vlerë monetare totale 40 703 930 904 KRW (monedha e Koresë së Jugut) ose rreth 28 milionë Euro.  /tvklan.al