Ashpërsohet më tej lufta SHBA-Kinë – TV KLAN

Ashpërsohet më tej lufta SHBA-Kinë

Administrata Trump po përgatit një listë tjetër tarifash mbi mallrat kineze me vlerë 200 miliardë dollarë, duke rritur luftën tregtare mes SHBA dhe Kinës.

Në listë përfshihen më shumë se 6 mijë produkte, mes të cilave ushqime, minerale dhe mallra konsumi. Shtëpia e Bardhë thotë se tarifat janë një reagim ndaj praktikave të pandershme të Kinës. Kjo masë vjen pasi Shtetet e Bashkuara vendosën tarifat 25% për mallrat kineze me vlerë 34 miliardë dollarë të premten e kaluar.

SHBA kërkon që Kina t’u japë fund këtyre praktikave, që inkurajojnë transferimin e pronës intelektuale, dizajnit dhe ideve për produkte të reja tek kompanitë kineze, si edhe të kërkesave që kompanitë e huaja të ndajnë pronësinë me partnerë lokalë për të patur akses në tregun kinez.

Gjithashtu bursat aziatike pësuan një rënie të ndjeshme në mesin e tensioneve tregtare mes dy gjigantëve të ekonomisë.

Klan Plus

Kategori
BotaKlan PlusTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*Procredit


Emisione