Autopsia tronditëse e Paul Walker dhe fjalët e fundit para vdekjes nga aksidenti me makinë


Autopsia tronditëse e Paul Walker dhe fjalët e fundit para vdekjes nga aksidenti me makinë

20:40 11/09/2021

Një muaj pasi Paul Walker u vra në një aksident fatal me makinë, mjeku ligjor në Los Anxhelos publikoi detajet shqetësuese për vdekjen e aktorit.

Walker, i cili ishte në mes të xhirimit të pjesës së shtatë të “Fast and Furious” kur vdiq, besohet se i ka mbijetuar goditjes, por vdiq për shkak të goditjes dhe zjarrit që rezultoi.

Raporti prej 15 faqesh në autopsi zbuloi se Walker dhe partneri i Roger Rodas kishin udhëtuar me më shumë se 100 kilometra në orë në një zonë 45 kilometra në orë kur Rodas humbi kontrollin e makinës.

Dyshja kishin provuar të vozisnin një Porshe Carerra GT të kuqe 2005. Forca e përplasjes u tha se ishte aq e fortë sa automjeti u nda pothuajse plotësisht në gjysmë.

“Pasi ana e shoferit të automjetit goditi një shtyllë druri dhe pemë, makina vazhdoi të rrotullohej derisa ana e pasagjerit të Ëalker u përplas në një pemë tjetër dhe shpërtheu në flakë,” lexohet raporti.

Mjeku ligjor renditi shkakun e vdekjes si “efektet e kombinuara të dëmtimeve traumatike dhe termike”.

Pamjet nga kamera e sigurisë pranë vendit të ngjarjes, treguan se Porsche shpërtheu në flakë rreth një minutë pas përplasjes.

Trupi i Walker ishte djegur aq shumë saqë nuk mund të identifikohej vizualisht. Aktori pësoi lëndime në të gjithë trupin e tij duke përfshirë thyerje në nofull, klavikul dhe krahun e majtë. Asnjë drogë ose alkool nuk u gjet as në trupin e Palit, as në mikun e tij shofer.

Në mënyrë tronditëse, një sasi e vogël e blozës u gjet në trakën e Ëalker që tregon se ai mund të ketë marrë frymë pas përplasjes.

Përplasja ndodhi në një rrugë të gjerë në një park në Santa Clarita California, rreth 30 milje në veri të Hollivudit.

Pak më parë, Walker ishte paraqitur në një ngjarje dhurimi lodrash për bamirësinë e tij kur vendosi të bashkohej me shokun e tij Rodas për një rrotullim me Porshe.

Makina ishte shfaqur në ngjarjen e mbledhjes së fondeve, e cila u mbajt në një dyqan makinash në pronësi të Rodas. Mysafirët thuhet se kanë dëgjuar përplasjen nga 500 kilometra larg.

Një tjetër nga miqtë e Walker, i cili e kishte parë në këtë ngjarje, më vonë zbuloi fjalët e tij përfundimtare zemërthyer.

Jim Thorp u tha gazetarëve në vendngjarje se ai kishte folur me Walker pak para se të hipte në Porsche me Rodas.

Ai zbuloi se fjalët e fundit tragjike të Walker në ngjarjen bamirëse ishin “Hej, le të shkojmë në një makinë.

“Ai jetoi jetën e tij dhe vdiq shpejt dhe furishëm … Ai e donte shpejtësinë, i donte makinat dhe duhej të vdiste në këtë mënyrë. Ai vdiq në një makinë shumë të shpejtë me shokun e tij,” tha Thorp.

Ai ishte në mes të xhirimeve për filmin e shtatë në kohën e rrëzimit. Universal Pictures mbylli menjëherë prodhimin dhe u zotua të dhurojë fitime nga Fast & Furious 6 në bamirësinë e Walker.

Vëllai më i vogël i Walker, Cody Beau Walker gjithashtu ndërhyri për të përfunduar skenat e fundit të Fast & Furious 7, duke u shfaqur si Brian O’Conner, në mënyrë që filmi të mund të vazhdonte edhe në mungesë të tij.

Aktori la pas vajzën Meadoë, e cila ishte vetëm 15 vjeçe në kohën e vdekjes së tij. /tvklan.alTë ngjashme