Barbun me curry dhe oriz basmat (Video)

Barbun me curry dhe oriz basmat (Video)

14:45 04/07/2019

Përbërësit:

200 gr oriz basmat

50 gr ruklola

20 gr curry

5 gr tumerik

4 barbun

1 karotë

1 kungull jeshil

1 arrë kokosi

Speca me ngjyra

Kripë

Piper

Përgatitja:

Në një tenxhere me ujë të nxehtë vendosim orizin që të ziej. Presim në kubikë specat, karotat, kungullin dhe i skuqim të gjitha në të njëjtën kohë në një tigan me pak vaj ulliri. Në të njëjtin tigan shtojmë edhe rukolat, hudhër dhe vazhdojmë i skuqim. Më pas tek perimet shtojmë edhe orizin e zier dhe i tiganisim të gjitha bashkë. Shtojmë në to lëngun e arrës së kokosit, curry, tumerik dhe vazhdojmë i tiganisim derisa të jenë gati. Kalojmë në miell barbunin dhe e skuqim në një tenxhere me vaj për skuqje. Orizin dhe perimet që skuqëm të gjitha bashkë i vendosim tek arra e kokosit dhe mbi të shtojmë për dekor sërish arrë kokosi./tvklan.al

Të ngjashme
UKT