Pas 4 muajsh, Lulzim Basha doli sot në një konferencë për shtyp me gazetarët ku vuri theksin se Reforma Zgjedhore dhe kërkoi mbledhjen e komisionit bipartizan.

Në fjalën e tij, Lulzim Basha i bëri thirrje Kryeministrit Edi Rama dhe Partisë Socialiste që të mbledhë komisionin sa më parë.

Ai akuzoi Kryeministrin duke i drejtuar një mesazh se ka përdorur gjendjen në të cilën ndodhet opozita prej disa vitesh.

Dje dëgjuam Kryeministrin e vendit që ju rikthye lojës së vjetër. Mesazhin e parë që kam i drejtohet atij. Për një kohë të gjatë ka përdorur gjendjen e opozitës dhe faktorë të veçantë të opozitës për t’i ikur përgjegjësive të shumta me të cilat ka lënë në baltë njerëzit. Kjo alibi nuk pi ujë. Ka një komision bipartizan. Është PD që udhëheq këtë proces. Ka tëë tjerë deputetë, ka përfaqësues të partive aleate.

Ne mbetemi të hapur nëse ka plotësime, propozime për plotësime. Paketa jonë, listat e hapur i shërbejnë gjithë qytetarëve. Votimi elektronik dhe numërimi elektronik po kështu është vërtetuar se adreson disa prej shqetësimeve kryesore që kanë të bëjnë me procesin zgjedhor. Vota e diasporës.

Alibitë kanë rënë dhe sot disa ditë para nisjes së sesionit të ri të kuvendit, thirrja ime në emër të PD është Komisioni i Reformës Zgjedhore të nisë mënjeherë nga puna. Ky duhet të jetë viti ku të gjithë të bashkohemi për t’i dhënë shqiptarëve një shtet në shërbim të tyre dhe kjo nis me një reformë zgjedhore në përputhje me rekomandimet e OSBE/ODIHR.

Komisioni duhet të fillojë nga puna një orë e më parë. I kërkoj sot PS të mbledhë komisionin bipartizan të Reformës Zgjedhore”, tha Lulzim Basha ndër të tjera.

/tvklan.al