Video /Basha: Sot vdes 25 Qershori, merr fund pushteti i vjedhur

Posta

Video /Basha: Sot vdes 25 Qershori, merr fund pushteti i vjedhur

13:27 27/01/2018

Akuza dhe thirrje ndaj Edi Ramës për tu larguar nga posti i kryeministrit, ka qenë kryefjala e gjithë protestuesve, aleatëve të Partisë Demokratike, si dhe e kryetarit Lulzim Basha.  

Kryeopozitari tha se sot vdes 25 Qershori, mbaron dhe merr fund politika që mban pushtet të vjedhur dhe të grabitur nga Edi Rama.

“Opozita dhe qytetarët vendosin një raport të ri një raport të vërtetë mes doraceve politike ,por mbi të gjitha një raport të ri mes qytetarëve të lirë dhe pushtetit të krimit. Sot vdes 25 qershori, mbaron dhe merr fund politika që mban pushtet të vjedhur dhe të grabitur. Sot vdes pushteti që nuk u përgjigjet qytetarëve dhe vullnetit të tyre. Kjo është thirrja e popullit që ju mohua liria sepse narko-qeveria e Edi Ramës . Sot e ka parë e gjitha bota dhe të gjitha shqiptarët”.

Basha tha se Vetëm në një vend si Nikaragua ndodh që kreu i qeverisë të financojnë fushatën e tij elektorale me milionat e drogës,  vetëm në diktaturat e Afrikës ndodh që ministri i Brendshëm të jetë edhe i pari i trafikut të drogës. 

“Vetëm në një vend si Nikaragua ndodh që kreu i qeverisë të financojnë fushatën e tij elektorale me milionat e drogës. Vetëm në diktaturat e Afrikës ndodh që ministri i Brendshëm të jetë edhe i pari i trafikut të drogës.  Vetëm në Venezuelë ndodh që shefi i mbrojtjes të jetë bashkëpunëtori më i ngushtë i baronëve të drogës. Vetëm në Afganistan ndodh që vëllai i kreut të ekzekutivit të jetë edhe trafikanti më i madh i drogës”.

Fjala e Bashës në protestë:

Fermerë dhe sipërmarrës, prindër dhe fëmijë nga jugu në verim anë e mbanë Shqipërisë jemi bashkuar sot për motive të ndryshme, por më një qëllim se ne nuk e pranojmë më këtë bandë, sepse i shërbejnë interesave të një grushti njerëzish. Çdo e keqe dhe çdo hall dhe padrejtësi që ndodh sot në Shqipëri, nga varfëria tek depresion,  të gjitha burojnë nga një e keqe e madhe, zgjedhjet e blera qeveria e paligjshme, kur pushteti i marrë me votat e blera shkel dhe dhunon të drejtat e njerëzve të thjeshtë sepse nuk ndjen asnjë përgjegjësi për ta.

Opozita dhe qytetarët vendosin një raport të ri një raport të vërtetë mes doraceve politike ,por mbi të gjitha një raport të ri mes qytetarëve të lirë dhe pushtetit të krimit. Sot vdes 25 qershori, mbaron dhe merr fund politika që mban pushtet të vjedhur dhe të grabitur. Sot vdes pushteti që nuk u përgjigjet qytetarëve dhe vullnetit të tyre. Kjo është thirrja e popullit që ju mohua liria sepse narko-qeveria e Edi Ramës . Sot e ka parë e gjitha bota dhe të gjitha shqiptarët.

Dua të shpall se sot kemi zgjedhur të mos vuaj thellë e më thellë, të refuzojmë të keqen dhe të luftojmë për ta larguar Edi Ramën.

Le ta dëgjojnë Edi Rama mesazhin tuaj, në çdo bunker që të jetë futur. Rama  ik, Rama ik.

Kjo nuk është Shqipëria që duam, nuk është Shqipëria që meritojmë.

Në Shqipëri po zbatohet një projekt antikombëtar, aniteuropian, antidemokratik, për pushtetin absolut të një njeriu të vetëm mbi të gjithë Shqipërinë. 

Për pushtetin e tij, ky njeri ka bërë ortakëri me krimin, me oligarkinë dhe mercenarët e pangopur.

Shqipëria e Edi Ramës i ngjan shteteve të falimentuara të Afrikës dhe Azisë. Vetëm në një vend si Guinea ndodh që familja e të parit të vendit të drejtojë trafikun e drogës dhe larjen e parave.

Vetëm në një vend si Nikaragua ndodh që kreu i qeverisë të financojnë fushatën e tij elektorale me milionat e drogës. Vetëm në diktaturat e Afrikës ndodh që ministri i Brendshëm të jetë edhe i pari i trafikut të drogës.  Vetëm në Venezuelë ndodh që shefi i mbrojtjes të jetë bashkëpunëtori më i ngushtë i baronëve të drogës. Vetëm në Afganistan ndodh që vëllai i kreut të ekzekutivit të jetë edhe trafikanti më i madh i drogës.

Kjo është mafia qeveria, ky është narkoshteti që burgos dhe dhunon të varfërit dhe mbron e u bëhet mburojë kriminelëve dhe trafikantëve.

Për njerëzit e thjeshtë qeveria Edi rama sot ka vetëm dy zgjedhje: eksod ose nënshtrim.

Ose të marrin rrugët e botës

Ose t’i nënshtrohen një bande mizore plaçkitëse, e maskuar me rrobat e babagjyshit të Vitit të Ri, që i grabit, i varfëron, i tall dhe i dhunon.

Në vend të pushtetit të njerëzve, narkokryeministri i do njerëzit janë skllevër të pushtetit.

Skllevër të oligarkëve.

Skllevër të krimit.

Skllevër të mashtrimit

Skllevër të varfërisë.

Ne jemi sot këtu për ta ndalur këtë të keqe.

Që ekonomia e Shqipërisë të mos mbetet në duart e oligarkëve grabitqarë dhe të kriminelëve.

Që qeveria mos të jetë një vegël në shërbimin e tyre.

Që Fatkeqësia dhe mjerimi i një brezi mos t’i kalohet brezave që vijnë.

Që Shqipëria mos të shkretohet nga braktisja.

Në të shkuarën tonë ne jemi gënjyer shpesh nga e keqja.

Në të shkuarën tonë ne e kemi duruar dhe toleruar gjatë të keqen.

Derisa e keqja na ka rrënuar.

Në të shkuarën ne kemi besuar lehtë.

Jemi gënjyer lehtë.

Dhe nuk kemi menduar gjatë.

Sot në ditën botërore të Holokaustit është e udhës të kujtojmë thënien ogurzezë të Hitlerit:  Sa fat i mirë për qeveritë kur njerëzit nuk mendojnë!

 

Sot jam para jush, Jo për të kërkuar pushtet për vete, por shtet të drejtë për të gjithë.

Jo për tu bërë vetë kryeministër, por që kushdo që të jetë kryeministër, shqiptarët të jenë mirë.

Vitet e fundit kanë qenë një përpjekje e madhe për mua dhe demokratët: me arritje dhe me zhgënjime.

Por një gjë ka qenë e pandryshuar:

Ne kemi zgjedhur gjithmonë të jemi në anën e njerëzve dhe të interesit të tyre.

Ne kemi zgjedhur të jemi me Dritan Zaganin, kur të tjerët e quanin tradhtar dhe mbrojnë sot e kësaj dite Saimir Tahirin. Ne kemi zgjedhur të denoncojmë dhe të luftojmë kriminelët në Qeveri, Bashki e Kuvend, kur ky që i solli, bën biznes dhe qeveris me ta. Ne kemi zgjedhur të luftojmë kundër drogës, kur të tjerët paguhen me paratë e drogës për të na sulmuar, dhe për të blerë pushtet e pasuri. Ne nuk jemi lëkundur asnjëherë në zgjedhjen tonë. Nuk do lëkundemi as tani.

Ne demokratët do të luftojmë për atë që kam luftuar këto katër vjet: një shoqëri europiane, një shoqëri të denjë, ku sundon drejtësia, arsyeja dhe mirëqenia për të gjithë.

Për ata që pyesin: Çfarë strategjie keni? Unë ju them sot: strategjia jonë është përballja, është rezistenca, është beteja totale me gjithë sa kemi në dorë, në shpirt, në zemër dhe me gjithë fuqinë që na jep Zoti i madh KUNDËR kësaj të keqe që ka pushtuar vendin tonë, ka marrë peng njerëzit dhe të ardhmen tonë, ka gllabëruar liritë dhe të drejtat tona! Kjo është strategjia.

Për ata që pyesin çfarë doni të arrini: Përgjigja është vetëm NJË FJALË: FITORE! FITORE FITORE — me çdo kusht dhe sado sfiduese dhe e mundimshme të jetë rruga drejt saj!

Sepse pa fitoren e kësaj kauze, nuk ka të ardhme. Nuk ka të ardhme për fëmijët tanë, nuk ka të ardhme për popullin shqiptar, nuk ka të ardhme për Shqipërinë!

Le të bashkohemi në këtë betejë ka kthim, në këtë shesh dhe anembanë Shqipërisë. Ne jemi Shqipëria, ne jemi shqiptarët e ndershëm./tvklan.al

 


Reklama
Grupi
LAJMET

Të ngjashme

Reklama
UKT
Grupi
UKT